27 Ağustos 2014 Çarşamba

Dulavrat Otu

Halk arasında bilinen en popüler bitkilerden olan dulavrat otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları siz değerleri okurlarımız için itinayla araştırdık. İyi okumalar.


 

Dulavrat Otu


Dulavratotu (Arctium lappa) ;bileşikgiller familyasındandır  Dulkarıgömleği, Hanımyaması gibi adlarlada anılmaktardır. Anayurdu bilinmeyen, ülkemizde Doğu ve Kuzey Anadolu bölgelerindeki kırsal kesimde ve yol kenarlarında yetişen çokyıllık dayanıklı otsu bitkidir.

Gölgelik ve nemli yerleri seven dulavratotu 30-60 cm. kadar boylanabilir. Dallara ayrılan dik bir gövdesi; iri yaprakları; yaz aylarında açan parlak morumsu ya da kırmızı çiçekleri vardır. Yapraklarının altı tüylü, damarlı ve beyaz renklidir. Çiçek yakınındaki yaprakları daha küçük olur.

Dulavratotunun rizomu (kök gövdesi) ve yaprakları inülin, uçucu yağ, tanen, acı glikozitler, mikrop kırıcı bazı maddeler ile alkaloitleri içerir.


Dulavrat Otu Faydaları

 

Dulavratotu küçük, tohumlu ve kuru meyvesinin içeriğindeki arctiin, aglikon ve arktigenin maddelerinin insanlardaki beş farklı tip kanser hücresinin olgunlaşmasını önlediği görülmüştür.
  • Kanı temizler. 
  • İdrar söktürücüdür. Hafif müshil etkisi vardır 
  • Bedeni güçlendirici bir toniktir. 
  • Terleticidir. 
  • Gut hastalığına karşı olumlu etkisi görülür.

Sindirim ve safra salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar. Yaprağının Faydaları; Yağlı ve akneli ciltlere iyi gelir.Saçlardaki kepeği keser.

Derideki yara ve ülserlerin iyileşmesini hızlandırır. Egzama ve sedef hastalıklarına karşı iyileştirici etkiler yapar. Deri sorunlarına karşı olumlu etkilerini sağlamak üzere, bitkinin yapraklanyla yara lapası hazırlanır.

Şikayet edilen yerlere lapa dıştan uygulanır. Ancak sedef hastalığı ve egzamada tedaviye iyileşme belirtileri görülene değin, uzun süre devam edilmelidir.


Dulavrat Otunun KullanımıBitkinin yapraklarıyla yara lapası hazırlanır. Şikayet edilen yerlere lapa dıştan uygulanır. Ancak sedef hastalığı ve egzamada tedaviye iyileşme belirtileri görülene değin, uzun süre devam edilmelidir. Dulavratotu romatizma agrilarina karsi da etkili olur.

Gür ve Sağlıklı Saçlar İçin Dulavrat Otu Yağı

İki avuç dolusu dulavrat otu kökü, ince ince kıyılarak bir kavanoza konulur. Üzerine sızma zeytinyağı dökülerek kavanozun ağzı sıkıca kapatılıp güneşte altı hafta bekletilir.

Bu süre sonunda karışım, kaynar suda pişirildikten sonra tülbentten geçirilip sıkılarak dulavrat otu yağı elde edilir.

Saç diplerine masaj yapılarak sürüldüğünde saçlar gürleşir. Yağ yanıklarında kullanılması halinde yanıklara bir pamukla dikkatli şekilde ve yarayı zedelemeden sürülmesi gerekir.

 Dulavrat Otu Çayı


Sonbaharda toprağı kazılıp çıkarılan kökü temizlenir. Dilimlenerek özenle kurutulur, 1 tatlı kaşığı kurumuş kökü 1 bardak suda kaynama noktasına getirilip ateş kısılır, ısıtma 10-15 dakika daha sürdürülerek hazırlanan dekoksiyöndan günde üç kez birer bardak içilir.

Dulavrat otunun kanı temizleyici özelliği vardır, ayrıca şeker hastalığına karşıda oldukça etkili bir bitki türüdür.

Makalemizn burada sonuna gelirken  dulavrat otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında yaptığımız araştırma umuyoruz ki sizler için faydalı olmuştur. igilendiğiniz için teşekkür eder bir sonraki yazımızın dikkatinizi çekebileceğini düşünerek okumanızı tavsiye ederiz.

Sıradaki yazımız: DUT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder