27 Ağustos 2014 Çarşamba

Dut Ağacı
Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan ve küçük meyveleriyle yazın sofralarımızı ziyaret eden , dut ağacının ve dutun faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özellikleri hakkında hazırladığımız makalenin sizler için faydalı olacağını umuyor iyi okumalar diliyoruz.

 

DutDut (Morus alba), dutgiller , familyasından Morus cinsini oluşturan ağaç türüdür. Vatanı Çin’dir. 15 m’ye kadar boylanır. Gövde silindirik, dik ve kalın; kabuk çatlaklı ve gri-kahve renklidir.

Yaprakları saplı, iki sıra üzerine dizilmiş, tabanı yuvarlak veya kalp şeklinde, üst yüzü koyu, alt yüzü ise daha açık yeşil renklidir. Kenarları dişlidir. Çiçekler, bir evcikli olup yaprakların koltuğunda ve saplı durumlar halinde bulunur.

Meyveleri beyaz ve kara olan dutun barındırdığı vitamin ve minerallerin yanında mikrop öldürücü özelliği vardır. Ayrıca dutun yaprakları ipek böceklerini beslemek için de kullanılır.

Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir..


Dutun Faydaları


  • Vücuda kuvvet verir, kansızlığa iyi gelir. 
  • Ağız, bademcik ve boğaz iltihabı, diş eti hastalıkları ve öksürüğe karşı faydalıdır. 
  • Ateş düşürür. 
  • Karaciğeri kuvvetlendirir.

Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder. Özellikle yemekle birlikte yenildiğinde hazmı kolaylaştırır. Aç karnına yenirse kabızlığı giderir ve hatta ishal yapabilir, bağırsak kurtlarını düşürmeye de yardımcı olur.


Dut Nasıl Kullanılır


Dut şurubu mide ve bağırsak iltihaplarını iyileştirmeye yardımcı olur.Dut taze ve kuru olarak yenebilir. Ayrıca dutun şurubu, reçeli ve pekmezi yapılabilir.

Dut Yaprağı Çayı


Dutun Yaprakları da kullanılır. Yaprakları kaynatılıp suyu içilirse kabızlığa iyi gelir. Dut kabuğu ve yaprağı kaynatılıp bunun suyuyla gargara yapılırsa diş ağrılarını dindirir.Diş ağrıları için 7-10 adet yaprağı veya kabuğuna yarım litre su eklenir. 10 dk. kadar kaynatılır, soğutulduktan sonra ağızda gargara yapılır.

 

Egzema Tedavisinde Dut


Egzama tedavisi için beyaz dut faydası oldukça büyüktür. Yaklaşık olarak 15 tane beyaz dut yarım lt. suda 15 dk. kaynatılır. Daha sonra bu su, biraz soğutularak eller 20 dk. kadar bu suda bekletilir.

Sudan çıkarıldıktan sonra eller 45 dk. kadar yıkanmamalı ve daha sonra sabun benzeri bir madde kullanmadan yıkanmalıdır. Bu uygulama 2 günde bir defa egzama hastalığı geçene kadar uygulanmalıdır.

Dut Şurubu


Dut şurubu yapımı için 1 kg karadut, 3 su bardağı şeker ve 1 adet limon temin edilir. Şurup yapılacak olan karadutlar iyice yıkanarak temizlenir. Yıkanmış olan dutlar kaynatılacağı tencereye konularak üzerlerine şeker ilavesi yapılır.

Ocakta 7-10 dk bu şekilde kaynatıldıktan sonra limonun suyu karadutların üzerlerine sıkılır, 5 dk. daha kaynatılır, daha sonra ocaktan alınarak soğumaya bırakılır.

Hazırlanan karadut şurubu kavanoz veya şişelere konularak muhafaza edilir. Servis yapılacağı zaman karadut şurubunun üzerine 1 lt’nin yarısından fazlası olacak şekilde su ilave edilir.

Dut ağacının ve dutun faydaları, kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemiz burada son bulurken, bir sonraki yazımızın dikkatinizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye ederiz.

Sıradaki yazımız:DUVAR SARMAŞIĞI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder