27 Ağustos 2014 Çarşamba

Duvar Sarmaşığı

Evlerimizin duvarlarını süslemesinin dışında duvar sarmaşığının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında bilinmeyen yönlerini siz değerli okurlarımız için hazırladık. İyi okumalar.
.

 

 

Duvar SarmaşığıDuvar sarmaşığı (Hedera helix), (helix Eski Yunanca’da “sarmal” anlamına gelmektedir) sarmaşıkgiller (Araliaceae) familyasından Avrupa ve Güneybatı Asya bölgesine özgü bir sarmaşık türüdür.

Duvarlar, kayalar ve ağaçlarda uygun yüzeylerin bulunması durumunda 20-30 metreye kadar boylanabilen herdem yeşil bir bitkidir. Dikey yüzeylerin bulunmadığı koşullarda yerde yetişmektedir.

Dalları kayalara vantuz biçimindeki kısa yapışkan kökçükler yardımı ile tutunabilmektedir. Gövde ve yaprakları ise çevrede bulunan cisimlere sarmal şeklinde dolanarak bitkiye destek sağlamaktadır. Yapraklarının uzunluğu 4-8 cm eni ise 3-10 cm arasında değişir.

İçeriğinde; Karbonhidratlar, flavonoitler, fenolik glikozitler (Primverozit,Primula-verozit), kondanse tanenler, pseudo tanenler, kinonlar, triterpenik saponinler. Bileşikler bulumaktadır. Meyvaları zehirlidir taze yenmemelidir ve İlaç sanayinde kullanılırlar.

Herdem yeşil bir bitkidir.Işık almayan kısmında öbekler halindeki kısır dallarda olan kökleri ile tutunur. Bitkinin yaşı ilerledikçe çiçek açmaya başlar. Küçük sarımtırak yeşil, yarı küresel çiçek salkımları oluşturur.Sonraki yıl siyahımsı meyvalara dönüşürler.

Arsızdırlar. Uzun ömürlüdürler.100 seneden fazla yaşayabilirler.Uygun koşullarda boyu 20 metreyi aşar.Dayanıklı ve odunsu gövdesi vardır.

Duvar Sarmaşığının Faydaları


Selülit ve romatizmada faydalıdır. Çıbanları olgunlaştırır. Kabızlığı gidermeye ve bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.

Spazm çözücüdür. regl kanamalarını düzenleyici etkiye sahiptir. Nezle, astım, bronşit, soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarında faydalıdır.

Duvar Sarmaşığı Kullanımı


Yaprakları kurutularak kullanılır. Meyveleri zehirli olduğu için kullanılmaz. Yapraklarının dahilen kullanımında da dikkatli ve ölçülü olunmalıdır. Daha ziyade bitkiden elde edilen özler ilaç sanayinde, hazır ürün yapımında kullanılır.

Sarmaşık Tentürü


Suda kaynatılan taze yaprakları ile çay yapılabileceği gibi bu yapraklar ağrıyan yerlere konursa ağrıyı hafifletir, çıbanların ve sivilcelerin üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır.

Yazımız burada  son bulurken sizler için faydalı olduğunu umudediyor, ilginiz için teşekkür ediyoruz. Sıradaki makalemizin ilginizi çekebileceğini düşünerek okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Bir sonraki makale.  EBEGÜMECİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder