27 Ağustos 2014 Çarşamba

Ebegümeci
Ebegümecinin faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özellikleri üzerine derlenmiş olan makalemiz umuyoruz ki siz değerli okurlarımız için yararlabildiğiniz bir yazı olacaktır. iyi okumalar dileriz.

 

 

Ebegümeci


Ebegümeci (Malva Vulgaris), Ülkemizde 8 türü yetisir. Çok yillik otsu bir bitkidir. Her türlü toprakta yol, tarla, orman, su kenarları v egünesli yamaçlarda yetisir.1200 m yüksekliğe kadar görülür.

Uzun iğ biçimli kökü toprağın derinliklerine sımsıkı yapışmıştır. Boyu 30 -100 cm arasında değişen bitkinin gövdesi çok dallı ve üstü tüylüdür. Ayni sekil de yeşil renkli yaprakları  ve yaprak saplarının her tarafı tüylerle kaplıdır.

Çiçekler mor renkli olup büyük ebegümeci de çiçeklerin korolla uzunluğu 14 -25 mm, küçük ebegümeci de ise en fazla 18 mm kadardır. Her iki tür de Anadolu da yaygın olarak yetişir. Yapraklar 3 – 7 lobludur. Büyük ebegümecinin lobları sivri, küçük ebegümecininki ise küttür.

Yaprak koltuklarından 3 – 6 adet çiçek çıkar. Mayıs – eylül arası açan çiçekler 5 çanak ve taç yapraklıdır. Taç yapraklar pembemsi – mor renkli ve koyu menekşe renkli çizgilidir. Tohum, ağzı kapaklı basık bir sahanı andıran bir meyvenin içindedir.

Ebegümeci, gerçek bir protein ve C-vitamini deposudur. Kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça güçlü özellikler barındıran bir bitkidir. 

Ayrıca; İçerdiği malvidin ve malvin maddeleri sağlıklı diş eti yapısı için ideal bir yardımcı olmakla birlikte, plaque (plak) önleyici ve de ağızdaki bakterilere karşı da güçlü bir pro-oxidant özelliğe sahiptir.

Ebegümeci Otu FaydalarıAğız gargarası, sizi faranjite, bademcik iltihablanmasına (tonsilit) ve sağlıksız diş etlerinin oluşumuna karşı güçlü bir koruyucudur..

  • Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. 
  • Ateş düşürücüdür. 
  • Nezle ve bronşite iyi gelir. 
  • Burun kanamasını keser; Burun tıkanıklığını giderir. 
  • Nefes darlığında faydalıdır. 
  • Mide ağrısına ve bulantısına karşı etkilidir.
Cildi korur, yumuşatır ve nemlendirir. Gözaltı kırışıklıklarına ve şişliklerine iyi gelir.

Ebegümeci Otu Nasıl Kullanılır


Çiçekleri , yaprakları ve sapları , Haziran’dan Eylül’e kadar toplanabilir . Kendi kendine yetişen ve mor renkte çiçekler açan bir bitki olan Ebegümecinin yaprakları sebze olarak, çiçekleri de ilaç olarak kullanılır.

Tazesi sebze olarak tüketilir. Kuru yaprakları ve çiçekleri de suda kaynatılmak suretiyle Ebegümeci Çayı olarak ya da lapa haline getirilerek haricen kullanılır. Lapa haline getirilip çıbanların, yaraların ya da egzama olan bölgenin üzerine konursa yararı görülür.

Ebegümeci Çayı


Bir tatlı kaşığı kurutulmuş bitki, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya akşamdan eklenir, sabahleyin süzülür veya acil durumlarda aynı miktar bitki bir su bardağı sıcak suyla demlenir, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak içilebilir.

Ebegümeci çayı , özellikle mukoza iltihaplarında , gastrit , mesane iltihabı , mide ve bağırsak mukoza iltihabında ve ağız boşluğu iltihabında olduğu kadar , mide ve bağırsak ülserinde de başarıyla kullanılabilir .

Kaynatılıp demlendikten sonra ellere ve ayaklara banyo yaptırılırsa yorgunluğu giderir. Gözlere pansuman yapılırsa gözleri dinlendirir. İnce ciltlere de faydalıdır

Ebegümeci Kürü


Çay süzüldükten sonra artan posalar biraz suyun içinde ısıtılır , arpa unu ile lapa haline getirilir ve bir bezin üstüne yayılarak , sıcak sıcak uygulanır . Kompresin sıcaklığını yitirmemesi gerekir . Kompres süresi isteğe göre düzenlenebilir .

Bitki , kurutulduğunda özelliklerinin bir bölümünü yitireceği için , elden geldiğince taze kullanılması gerekir . Ama kurutulmuş bitki yine de kullanılabilir .

Yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu temenni ediyor, ilginiz için teşekkür ediyoruz. bir sonraki makalemizin ilginizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: EBUCEHİL KARPUZU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder