27 Ağustos 2014 Çarşamba

Ebucehil karpuzu
Ebucehil karpuzunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında derlenen makalemiz siz değerli okurlarımızın faydalanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. yazımızın sonunda yorumlar kısmında fikirlerinizi bizimle paylaşabileceğinizi hatırlatır, iyi okumalar dikeriz. 

Ebucehil Karpuzu


Ebucehil karpuzu (Ecballium elaterium) ; Kabakgiller familyasından, çok yıllık, sürünücü, sarı çiçekli, otsu bir bitkidir. Elma iriliğinde meyvesi çok acı ve ishal yapıcı bir bitkidir. Akdeniz bölgesinde çok rastlanır. Oval şeklindeki meyvelerinin içindeki sıvıdan sulandırılarak ve köklerinden infüzyon yolu ile faydalanılır.

Meyveleri ise tüylü ve yumurta şeklindedir, bu meyvelerin içerisi suludur, bu suyun göz yakıcı etkisi vardır ve göze zararlıdır. Bitkinin meyvelerinden çıkan suyu ve kökleri kullanılmaktadır.

İçeriğinde “colocynthine” vardır ve zehirli bir bitkidir. Ebucehil karpuzunun tohumları sıkıldığında içinde bulunan tohumları yapışkan ve zehirli bir sıvı olarak dışarı çıkar. 

Bu bitki kesinlikle çok dikkatli kullanılmalıdır, fazla kullanımında öldürücü etkisi vardır bu sebeple bir uzman kontrolünde ve tavsiyesiyle kullanmak gerekmektedir.

Ebucehil Karpuzunun Faydaları


İçindeki elateryum adı verilen içeriği idrar arttırıcı  ve kabızlık şikayetlerinin tedavisinde birebirdir.

Ebucehil karpuzunun kökünün kaynatılmış suyu siroz hastalığına ağrı sızıya, kan pıhtılaşmasına ve fil hastalığına karşı gayet iyi gelmektedir.

Buruna damlatılacak olursa, tıkalı gözenekleri açar, vücuttaki sarılığı temizleyip giderir. Eğer içi boşaltılır, içine bal doldurulur ve böylece kaynatılacak olursa; sara ve ruh hastalıklarında sakinleştirici bir etki yaratır.

Ebucehil Karpuzu Nasıl Kullanılır


Ebucehil karpuzu, egzama gibi cilt hastalıklarında ve yaralar da, kökünden hazırlanan lapa ve merhemlerharicen (sürülerek) kullanılır. Taze kökün iç kısmı bir bıçak ile kazınarak elde edilen usare ağrı kesici ve yara iyi edici olarak cildin üzerine sarılır. Taze yaprakları da aynı amaç için kullanılır.

15 gram kuru kök, 1,5 litre suda 10 dakika kaynatılır, sıcak iken süzülür, elde edilen sıvı tekrar kaynatılarak sıvının yarı yarıya azalması sağlanır. 
Kabızlık şikayetlerinde 2-3 bardak içilir. Daha fazla içilmesi tehlikelidir. 

Bu işlem sirke ile yapılır ve ağızda gargara yapılırsa, diş ağrısını sakinleştirir ve diş etlerini de kuvvetlendirir.

Makalemizin sonuna gelirken Ebucehil karpuzunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında derlediğimizi yazımızın sizler için faydalı olduğunu ümidediyor, bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: EĞİR OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder