28 Ağustos 2014 Perşembe

Eğir Otu

Eğir otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım biçimlerini bitkilerimiz.org okurları için araştırdık. İyi okumalar.

 

 

Eğir Otu

Eğir Otu (Acorus calamus), yılanyastığıgiller ailesine bağlı bir bitki türüdür. Halk arasında hazanbel, azak eyeri, azak ereği, eğil, yer otu adlarıyla da bilinmektedir.

Eğir otu ülkemizde Karadeniz bölgesinde ve İç Anadolu Bölgesinde yetişen bir bitki türüdür. Boyu yaklaşık olarak 100 –150 cm arasında değişiklik göstermektedir. Meyvesi bitkinin ortasında bulunmaktadır. Ekşi bir tadı bulunmakla birlikte meyveleri siyah ve gri renklidir.

Çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yaprakları şerit biçiminde, kenarları kıvırcıklı, kokulu ve boyuna çizgilidir. Çiçekler 5-9 cmuzunlukta bir başak durumunda toplanmışlardır. 1550 yıllarında Türkiye’den Avrupa’ya tıbbi bitki olarak götürülmüş ve bu şekilde Avrupa’ya yayılmıştır.

Eğir Otu bitkisinin kökleri Uçucu yağ, organik asitler, reçine, nişasta ve tanen içerir. %1,5-3,5 arasında uçucu yağ taşır. Bu yağda asamil alkol, ögenol ve asaron bulunmaktadır.


Eğir Otunun Faydaları


Özellikle sindirim sistemi üzerindeki etkisi ile çok faydalıdır. 
İştah açar ve iştahsızlığı giderir. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Gastrit, mide ülseri ve ekşimesinde faydalıdır. Karın ağrısını geçirir. İdrar, gaz ve adet söktürücüdür. Spazmları giderir. Sinirleri yatıştırır, ağrıları dindirir ve ateşi düşürür.
  • Terleticidir. 
  • Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır. 
  • Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen eğirotu, sarılıkta da faydalıdır. 
  • Vücudu zehirli maddelerden arındırmaya yardımcı olur. 
  • İştah açıcı özelliğinin yanısıra, mide ve barsak gazlarını yok eder, mide ekşimesinde kullanılır.
Ayrıca gut hastalığı ve sarılık tedavisinde kullanılmaktadır. Yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Ateş düşürür, ter söktürür ve diş etlerini kuvvetlendirir.

Eğir Otu Nasıl KullanılırEğirotunun rizomu (kökgövdesi), sonbahar başı ile ortası arasında bulunduğu çamurlu topraktan kanca kullanılarak sökülür.

Kurutulduğunda bu etkinlikleri azalır. İlkbahar başlangıcında veya sonbahar sonunda toplanır. 1 metrekadar uzun olabilen kökü, tazeyken kokulu bir acılığa sahiptir.  Dış kabuğu soyulduktan sonra veya soyulmadan gölğede kurutulur.Yaprakları ayrılıp rizomu iyice temizlenir. Uzunlamasına ikiye bölünür ve kuruyan kökleri dilimlenir.


Eğir Otu Çayı


Eğirotunun taze kökleri, kabuklarından soyulduktan sonra kurutulup suda kaynatılarak çayı yapılır. Eğir kökünden yapılan çay içilebileceği gibi harici olarak da kullanılabilir. Eğir Kökü çiğnenirse diş ağrısını keser ve diş etlerini güçlendirir.

Bunlardan 2 tatlı kaşığı alınır, üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. Her yemekten yarım saat önce bu infüzyondan birer bardak içilir.

Makalaemizin sonuna gelirken sizler için derlediğimiz Eğir otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım biçimleri hakkındaki yazamızın faydalaı olduğunu ümidediyor, yyazımızla ilgilendiğiniz için teşekkür ediyoruz. ıradaki yazımızın dikkate değer bir makale oldunu vurgular İyi okmlar dileriz.

Bir sonraki makalemiz: EĞRETİ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder