29 Ağustos 2014 Cuma

Eğrelti otu


Eğrelti otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım biçimlerini incelediğimizi yazımızın sizdeğerli okurlarımızın faydalanabileceği bir makale olduğunu ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.Eğrelti Otu


Eğrelti otu (Pteridophyta), Doğada evrimini tamamlamış tek bitki olan eğrelti otu , 60 - 70 cm boylarında, rutubetli ve az ışık alan, gölge yerlerde yetişen zehirli bir bitkidir.

Birçok tür ve cinsi, tropikal bölgelerde genellikle ağaçsı, ılıman bölgelerde otsu olarak yetişir. Eğrelti otları ormanlarda ağaç diplerinde, nemli yerlerde ve dere kenarlarında yetişirler. Kök sapları toprak altında bulunan eğrelti otunun yaprakları ince uzun ve çok parçalıdır. Kimi türlerinde kök sap ve yenebilen kök, nişasta bakımından zengindir.

Bitkisel yağlar, eterli uçucu yağ asitleri, bitkisel etken maddeler, karbonhidrat, B2 vitamini ihtiva etmektedir. 
Günümüzde süs bitkisi olarak da yetiştirilen eğrelti otları gübre olarak da kullanılır. Kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Eğrelti Otunun Faydaları


Eğrelti otu özellikle, bağırsak sorunlarında, kancalı kurtlara ve tenyalara karşı etkilidir. Basur ve varis şikayetlerini azaltıp, kalp çarpıntılarını da gidermeye yardımcı olur. Tenyalara karşı etkilidir. Eğrelti otu, kurutulup dövüldükten sonra yaraların üzerine konursa iyileşmesini hızlandırır.

Eğrelti Otu Nasıl Kullanılır


Kurutulup temizlenmiş kökü kaynatılıp içilirse bağırsak parazitlerini döker. Harici kullanım için kök gövde kaynatması varisler için ayak banyosu suyuna ilave edilebilir. Eğrelti otu, kurutulup dövüldükten sonra yaraların üzerine konursa iyileşmesini hızlandırır.

Eğrelti kökünün genellikle ekstresi kullanılır. Eğrelti kökü su buharı ile damıtıldıktan (destilasyon) sonra elde edilen ekstreden bir defada 10 gr alınır.  
Fazlası kesinlikle zararlıdır !

Zehiri olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Çocuklarda, gebelikte ve emziren annelerde kullanılmamalıdır. Başlıca zehlirlenme belirtileri bulantı, kusma, ishal, titreme  sayılabilir.

Makalaemizin sonuna gelirken eğrelti otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım biçimlerini incelediğimizi yazımızın sizlerin yaralanabildiği bir yazı olduğunu umyor, i,lgilendiğiniz için teşekkür ediyoruz. Sıradaki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgular iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makalemiz: EKİNEZYA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder