29 Ağustos 2014 Cuma

Ekinezya


Bitkilerimiz.org olarak sizler için hazırladığımız ekinezyanın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkındaki makalemizin okurlarımızın faydalanabileceği bir yazı olduğunu umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

Ekinezya


Ekinezya, papatyagiller familyasına ait bir bitki türüdür. Çok yıllık bir bitkidir. Gövdesi kalın ve tüylüdür. Yaprakları uzun ve mızrağımsı olup tepedekiler sapsız alt taraftakiler ise uzun saplıdır. Çiçekleri eflatun renginde ve çok sayıda boru seklinde çiçeklerden oluşmuş konik bir disk seklindedir.

Ekinezya, çok eski bir şifa otu olarak tanınır ve birçok eski kültürde ilaç olarak kullanılmış oldukları bilinir. Özellikle Kuzey Amerika’nın yerlileri kirpi otunu öksürüğe, boğaz ağrılarına ve iltihaplanmalara karşı ilaç olarak kullanmışlardır. Modern tıpda solunum ve idrar yolları iltihaplanmalarında ve zor kapanan dış yaralarda kullanılır. İçeriğinde bulunan, polisakkaritlerin, alkylamides ve cichoric asitleri ekinezyada bulunan en önemli etken maddelerdir.

Ekinezya,  bakır ve demir mineralleri ile tanenler,  protein, yağ asitleri ve A, C, E vitaminleri içerirken bu özelliğiyle güçlü bir antibiyotik görevi görmektedir.

Ekinezyanın Faydaları


Soğuk algınlığı, grip, sinüzit, saman nezlesi, solunum hastalıkları; anti iltihabi hastalıklarda çok faydalıdır. Egzama, çıbanlar, kesikler, yanıklar ,sedef, sivilce,yaralar, ülser, kurdeşen deri hastalıklarında büyük derecede iyileşme sağlar.

Akyuvarların üretimini ve aktivitesini destekler, Hastalığa sebep olan mikro organizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırır, alerjik reaksiyonları önler. 

Beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik ederek bağışıklık sistemini destekler. Güçlü antibakteriyel ve anti viral özelliklere sahiptir.

Üst solunum yolları enfeksiyonlarını tedavi eder, Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı vücudun direnci artırır.

Ekinezya Nasıl Kullanılır


Ekinezya çiçeği ve yaprakları kullanılsa da en etkili ve faydalı ekinezya çayı bitkinin kökünden yapılır. 

Gargara gibi kullanıldığı zaman ağız yaralarını iyileştirir, Romatizma ve artrit rahatsızlıklarında uygulanan tedaviye destek verir. İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir.

Ekinezya çayı


Kuru ekinezya kökü kullanacaksanız 1 kap suya 1-2 çay kaşığı ekinezya eklemeniz yeterli olacaktır. Her iki durumda da çayın iyice demlenmesi için demliğin kapağı kapalı halde 5-10 dakika bekleyin. Soğuk algınlığını daha hızlı geçirmek istiyorsanız ekinezya çayını sıcak içmeniz tavsiye edilir.

Ekinezyanın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlernin araştırıldığı makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğu temennisiyle bir sonraki yazımızın dikkate edğer olduğunu vurgulamak ister, iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki yazımız: EKMEK AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder