29 Ağustos 2014 Cuma

Ekmek ağacı


Nişasta bakımından zengin bir meyvesi olması hasabiyle üklemizde ekmek ağacı olarak bilinen tropikal ekmek ağacının faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özelliklerini siz değerli okurlarımız için araştırdık. İyi okumalar.

Ekmek Ağacı


 Ekmek ağacı (Artocarpus altilis),Dutgiller familyasına dahil bir bitki türüdür. Ana vatanı Hint Okyanusu’nun doğusu ve Büyük Okyanus’un batısındaki adalar olan bir ağaçtır ve diğer tropik bölgelerde de yaygın olarak yetişmektedir.

Boyu cinslerine göre 10-20 m’yi bulur. Çevresi bazen 3 m. ye kadar çıkabilir. Dalları yatay ve kabukları kurşuni renktedir. Yaprakları yıldız şeklinde, 25-50 cm. boyunda ve en genç dalların ucundadır.

Yılda iki yada üç kez ürün veren emek ağacının meyvesi öncelikle yeşil olur. Sonraki süreçte kahverengi ve de sarıya dönüşür. Meyveler gövdenin her yerinden çıkabilir. Meyvesi bir kavun iriliğinde, dış rengi sarı-yeşil, ağırlığı ortalama 1-3 kg. kadar ve üzerinde düzensiz serpili pullar vardır.

Meyvenin eti açık sarı olup içeriğinde % 25 kadar nişastalı maddeler içerdiğinden çeşitli şekillerde pişirildiği gibi nişastanın fermentasyonu ile biraya benzer içkiler de yapılır.

Ekmek Ağacının Faydaları


Bagırsak ve sindirim sistemini dengeler. içeriğinde barındırdığı yüksek nişasta oranı ve minareller bakımından etkili ve sağlıklı bir besin değerine sahiptir. soğuk pres yoluyla elde edilen yağı cildin canlı ve parlak görünmesini sağlarken, hafif çaplı cilt lekeleri ve cilt problemlerini çözmekte etikilidir.

Ekmek Ağacı Nasıl Kullanılır


Haşlanarak ve pişirilerek yenilebildiği gibi ekmek yapmak için de kullanılır. Bu bakımdan tropik bölgeler için önemli bir bitkidir. Meyve ve yaprakları yenir. Besleyici değeri yüksektir. İçerdiği yağlar bazı cilt hastalıklarını önler.

Makalemizin sonuna gelirken, bir sonraki yazıızın dikkatinizi çekebiilecek bir yazı olduğunu düşünürek, okumanızı tavsiye eder, iyi okumalr dileriz.

 Sıradaki yazımız: EKŞİ YONCA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder