29 Ağustos 2014 Cuma

Ekşi yonca


Ekşi yoncanın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız yazımız umuyoruz ki siz değerli okurlarımızın yararlanabildiği bir yazı olacaktır. İyi okumalar.Ekşi YoncaEkşi yonca (Oxalidaceae) , yoncagiller familyasından, çoğunlukla otsu görünümlü ve bol yağış alan coğrafyalard görülen, 15 cm kadar boylanabilen beyaz çiçekli, çok yıllık, otsu bir bitkidir.

Açık yeşil saplı yaprakları ve incecik beyaz çiçekleri vardır. Yoncaları yenilebilen, çiçekleri ise çay harmanı için kullanılabilen bir bitkidir. Çiçekleri ters kalp, rozet ve yonca biçiminde olup erdişidir.
Köklerden doğrudan çıkan 15-20 cm uzunluğunda çiçek sapları üzerindeki çiçekler beyaz, pembe, sarı, mavi renkli olabilirler.

Müsilaj ve potasyum içerir. Yaprakları oksalik asit içerir. oksalik asit kalsium oksalat olarak bilinen ve idrar yapısında bulunan bu maddeyle birleşiğinde tuz gibi katı maddelerin olşumuna sebeb olmatadır.  Bu durum böbrek taşı gibi öenmli rahatsızlıklarada sebebiyet vermektedir. !


Ekşi Yoncanın Faydaları


  • Ekşi yonca, vücudu rahatlatır, ferahlık verir ve ateşi düşürmeye yardımcı olur. 
  • Mide ekşimesi şikayetlerini azaltır. 
  • Sindirim bozukluğuna iyi gelir. İdrar söktürücüdür. 
  • Ağız, boğaz ve deri iltihaplarında faydalıdır. 
  • Bağırsak kurtlarını dökmeye yardımcı olur. 
  • Egzama ve çıbanlara karşı faydalıdır.
Ekşi yonca, mide kanseri, habis dahili ve harici çıbanlara bitkinin özsuyu önerilir.( Her saat başı 3-5 damla, suyla veya bitki çayı ile inceltilerek içilir.) Habis harici çıbanlara, bitki özsuyu doğrudan sürülür. Parkinson hastalığında fayda sağlar (özsu, saat başında 3-5 damla, civanperçemi çayına karıştırılarak alınır.)


Ekşi Yonca Nasıl KullanılırEkşi Yonca kurutulmaz, yalnızca tazeyken kullanılır. Taze yapraklar demlenerek çayı hazırlanır ya da sıkılarak bitkinin öz suyu çıkarılır. Bitki özsuyunu elde etmek için ekşi yonca yapraklarını iyice yıkadıktan sonra mikserde sıkılarak suyu elde edilir.

İlkbaharda, genç yapraklar bazen bahar kürü olarak organizmayı canlandırmak, iştahı açmak ve hazmı kolaylaştırmak için çorbaya ilave edilir veya ıspanak ile yenebilir veya salatası yapılabilir. 

Ekşi Yonca Çayı


Ekşi yonca çayı : Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak yarım litre sıcak suda haşlanır ve demlenmesi için 5-6 dk. bekletilir. Haricen deri problemleri için yıkama suyu olarak da kullanılabilir.

Ekşi yoncanın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz yazımızın sonuna gelirken, bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunun altını çizmek isteriz. yazımızla ilgilendiğiniz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: ELMA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder