29 Ağustos 2014 Cuma

Ergeç sakalı


Yazımız, Ergeç sakalı bitkisinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında derlenmiştir. İyi okumalar. 


Ergeç Sakalı
Ergeç sakalı (Filipendula ulmaria) ; Gülgillerden dalları sağlam ve sert kırmızımtırak bir bitkidir. Çiçekleri kar taneleri gibidir ve dalların ucunda toplanmışlardır. Ülkemizde Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde rastlanmaktadır.

60-120 cm. boylanabilen, çok yıllık otsu bitki ya da ağaççıktır. Pembe kırmızı renkli ve hoş kokulu uzun kökü, toprakta derine inerken dallara bölünür, içi boş olan gövdesi boydan boya çizgili, kırmızı-yeşil renkli ve dallara ayrılan yapıdadır.

Yaz aylarında toplanıp kurutulur. Dalları sağlam, sert ve kırmızımsıdır. Çiçekleri beyazdır. Yaz aylarında toplanır. Bitkinin her yerinden yararlanılır.

Yaprak ve çiçeklerinde fazla miktarda müsilaj vardır. müsilajlar; Suyla temas ettiklerinde su alarak şişen, mide bağırsak kanalında sindirilemeyen ve emilemeyen maddeler olduğundan şişerek, bağırsak duvarlarına baskı yapar ve böylece, bağırsak kaslarının harekete geçmesini sağlayarak özellikle kabız sıkıntısının çözümünde etkili rol oynar.


Ergeç Sakalının Faydaları


İdrar söktürür,terletici özelliğinden dolayı vücuttaki zararlı maddeler dışarıya atılır . Böbrek mesane ve idrar yollarındaki iltihapları giderir. Soğuk algınlığını geçirir.

Kanı temizler. Sinirleri yatıştırır. Kalbi kuvvetlendirir. Nefes darlığı ve astımda faydalıdır. Diş ağrılarını keser. Diş eti ve boğaz iltihaplarını giderir.Ergeç Sakalı Nasıl Kullanılır


Ergeç sakalı  gelişi güzel, sürekli veya yüksek oranda kullanıldığında başta karaciğer ve diğer organlara ciddi oranda zarar verebilir.  Hatta yüksek miktarda ergeç sakalı   ölüme bile neden olabilir.
 

Ergeç Sakalı Çayı


Ergeç sakalı, çiçekleri ve yaprakları çayı yapılarak içilebileceği gibi, toz haline getirilerek de kullanılır. Bir tutam çiçek ve yapraklarından oluşan kurumuş bitkiyi kısık  ateşte kaynatmak ve bir süre demlenmesini baekledikten sonra isteğe bağlı tatlandırarak içebilirsiniz.

Yazımızın sonuna gelirken sizler için faydalı bir yazı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizi kumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki yazımız: ERİK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder