29 Ağustos 2014 Cuma

Farekulağı otu


Farekulağı otunun faydalarıi kullanım yöntemleri ve yapısal özellikleri hakkında kaleme alına yazımızın sizler için faydalı olacağı kanatindeyiz, ilginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.


Farekulağı Otu

 
Farekulağı (Dichondra repens); Çuha çiçeğigiller familyasına ait bir bitki cinsidir. Anayurdu Avrupa anakarası ile Kuzey Afrika olan fare kulağı bir yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Ülkemizde ekin tarlaları ve yol kenarlarında yabanileri yetişir. Yaprakları sapsız olup, mavi veya kırmızı çiçeklidir.

Çiçekleri, beyazımtırak erguvan rengindedir. Dallarının ucunda, küçük demetler halinde bulunur. Yapraklarının altı tüylüdür. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur. İçeriğinde; terpinol, terpinin vethymol gibi kokulu maddeler vardır.

Farekulağı otu , genelde çiçeklerini geceleri ve bulutlu havalarda kapar, parlak güneşi görünce hemen açar. Bitki, kayalık bahçelerin en kuru yerlerinde bile iyi gelişir, pencere önüne konulan plastik kutular ile sarkan sepet saksılarda çok güzel durur.

Farekulağı Otunun Faydaları


  • İştahı açar, vücuda dinçlik verir. 
  • Nezleyi keser. 
  • Göğsü yumuşatır, öksürüğü giderir, balgam söktürür. 
  • Diş ağrılarını keser.
  • Midevi, yatıştırıcı ve spazm gidericidir.
  • Yaralar için hazırlanan ilaçların bileşiminde vardır.

 

Farekulağı Otu Nasıl Kullanılır


Farekulağı otu,kekik ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak gargara yapılır ve bu çaydan içilmeye devam edilirse , midevi, yatıştırıcı ve spazm etkisinden yararlanılabilir.

Görme kaybı ve sıkıntılarında Fare kulağı kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse, görme bozukluğunu gidermekte önemli yardımcı tedavi uygulamasıdır.

Yazımızın sizler için faydalı bir yazı olduğunu umuyor, sıradaki makalemizin dikkatinizi çekeceğini düşünerek okuanızı tavsiye ediyoruz İyi okumalar.

Sıradaki yazımız: FESLEĞEN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder