29 Ağustos 2014 Cuma

Fesleğen

Kokusuyla her daim evlerimizi ferahlatan fesleğenin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında bilinmeyen yanlarını araştırdığımız makalemizin sizler için faydalı olcağını ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz. 

 

Fesleğen


Fesleğen (Ocimum basilicum) , ballıbabagiller familyasından tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Yetişkin fesleğenlerin boyları genellikle 20 ile 60 cm arasında değişir.

Renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişen yaprakları yumuşak olup, 1-5 cm arasında uzunlukta ve 1-3 cm arasında genişlikte olurlar. Soğuğa karşı çok duyarlı olan fesleğen bitkisi, en çok sıcak ve kuru ortamları sever.

Reyhan olarak da bilinen fesleğen, genellikle ılıman iklimlerde yetişen, beyaz veya pembe renkte çiçekler açan ve güzel kokulu yaprakları olan bir bitkidir. Akdeniz havzası ülkeleri ile Türkiye’de Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde sıkça yetiştirilmektedir.

İçerdiği yüksek antioksidan yağları, K vitamini ve ağır miktarda kalsiyum ile besin değeri açısından çok zengindir.Bunun dışında,  Linalool, ve Methylchavicol içerikli eterli uçucu yağ, Cineol, tanen ve flavonlar gibi mineral ve vitaminler içermektedir.

Fesleğen; A vitamini, C vitamini,demir ,  manganez  ve kalsiyum vitaminleri açısından çok zengin bir bitki olma özelliği ile çok iyi bir antioksidandır.  Bu yapısıyla özellikle kanser tedavisinde bulunmaz bir yardımcı tedavi unsuru olurken, ayrıca, anti-toksitan yapısıyla radyosnun etkilerini önemli ölçüde absorbe etmektedir!

Fesleğenin Faydaları


  • Sakinleştirici özelliği ile vücudu rahatlatır. 
  • Enerji verir. 
  • İştah açıcıdır. 
  • Hazımsızlığı giderir. 
  • Öksürüğü ve baş dönmesini keser.
  • Ağız içindeki yaralara karşı faydalıdır. 
  • Şeker düzeyini azalttığı için şeker hastaları için özellikle önerilmektedir.

İçerdiği yüksek antioksidan yağları, K vitamini ve ağır miktarda kalsiyum ile besin değeri açısından çok zengin olan fesleğen; DNA hasarına karşı mücadelede son derece etkilidir. Fesleğen, reyhan ve nane benzeri yapraklar; beta-kariyofilen içerir. Beta-kariyofilen de; artrit ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili bir maddedir.

Bitkinin kullanılan kısımlari, tâze çiçekli dallari ve tohumlarıdır. Uçucu yağ taşımaktadır. Bu yağ içinde estragol, linalol, cineol ve pinen vardır.Hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen, pişirilerek ya da çiğ yenilen yemeklerde yaygın olarak kullanılır.

Kendisi pişirildiğinde tadını çabuk yitirdiği için, genellikle yemeklere son anda katılır. 

Fesleğen Nasıl Kullanılır

 

Dahili olarak mide rahatsızlıkları ve sindirim sorunlarına karşı kullanılırken harici olarak, cilt yüzeyinde böcek ısırıklarına ve kaşıntılı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Çayı yapılıp içilirse bağırsak gazlarını giderir.

Cildi rahatlatır. Fesleğen ile hazırlanan losyonlarla saç derisine masaj yapılırsa saç köklerini güçlendirir. Fesleğen yağı selülit şikâyetlerini azaltır.

Hindistan’da geleneksel olarak astım, stres ve diyabet tedavisinde kullanılmaktadır. Hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen, pişirilerek ya da çiğ yenilen yemeklerde yaygın olarak kullanılır.

Süs bitkisi olarak da kullanılır. Fesleğen kokusu sivrisinek ve tahtakurusu gibi canlıları uzaklaştırır. Esans yapımında da kullanılır. Baharat olarak çorbalarda ve salatalarda koku ve lezzet vermek için kullanılır.

Fesleğen, reyhan ve nane benzeri yapraklar; beta-kariyofilen içerir. Beta-kariyofilen de; artrit ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili bir maddedir. 

Fesleğen Çayı


Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış fesleğen, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilebilir. Ayrıca Fesleğen tohumlarının  kaynar su içinde 15-20 dakika süreyle demlendirilmesiyle hazırlanan çay günde iki kez alınabilir.


Fesleğen Yağı


Fesleğen yapraklarının distillasyonu yani damıtılması ile elde edilir. Haricen kullnılması noktasında, masaj yağı yada bonyo suyuna bir kaç damla damlatılması biçiminde kullanılabilir. Özellikle cilt bakımında seyreltilerek kullanılması önerilmektedir.

Makalemizin sonuna gelirken  fesleğenin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkındaderlediğimiz yazımızın sizler için faydalı olduğu kanaatiyle bir sonraki yazımızında dikkatinizi çekeceğini düşünüyor, okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale. FİLİSKİN OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder