29 Ağustos 2014 Cuma

Filiskin


Yazımız, filiskin otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlenmiştir. İyi okumalar dileriz 

 

Filiskin

 

Filiskin (Mentha pulegium), Ballıbabagiller familyasındandır. 10-30 cm. boylanabilen, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Diklemesine veya toprağın üzerine yatarak gelişen iki türü vardır. Filiskin gövdesi ve yaprakları tüylüdür.Yaprakları kısa saplı olup, oval şekildedir.Yaprakları çiçeğinin hemen altında bulunur.

Çiçekleri morumsu pembedir. Çiçek ve yaprakları gövdeye belli aralıklarla sıralanmıştır. Bitki, döktüğü minik tohumlarıyla çoğalır.

Kuvvetli kokusu vardır. Şeker, reçine ve uçucu yağ içerir. filiskin ayrıca , yapraklarındaki uçucu yağ, pulegon adlı madde yönünden de zengindir.

Filiskinin Faydaları


  • Filiskin otu kuvvet verici etkiye sahiptir. Nefes yollarını açıcı özelliği vardır. 
  • Filiskin hazmı kolaylaştırır. 
  • Filiskin etkili  gaz gidericidir. 
  • Filiskin suyu balgam ve safra söktürücü olarak kullanılır.
  • Vücudu rahatlatır ve ferahlık verir. 
  • Bedende oluşan spazmik ağrılara ve sterese karşı etkilidir. 
  • Mideyi kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Mide bulantısına iyi gelir.
  • Balgam söktürücüdür.

Filiskin , kadınlarda rahmin büzülmelerini güçlendirerek regil dönemini kolaylaştırıp rahatlatır. regil görmeyi kolaylaştırır, fakat hamilelerde düşüğe sebep olabileceği için gebelikte kullanılmamalıdır. Sindirimi kolaylaştırır.

 

Filiskin Otu Nasıl Kullanılır

 
 Filiskin, Anadolu’nun pek çok yöresinde sulak çayırlarda ve akarsu kenarlarında doğal olarak yetişir. En fazla Akdeniz Bölgesinde görülür. Yarpuz bitkisi olarakta biline filiskin,  çiçek açmaya başlamadan önce toplanır ve gölge bir yede kurutulur. Paslı gibi gözüken yapraklar kurutulurken ayıklanmalıdır.  
 

Filiskin Çayı


Yaprakları kurutulduktan sonra nane gibi kullanılabilir. Kurutulan yaprakları demlenerek hazırlanan çay 2-3 bardak içilebilir.

Fazla miktarda kullanmak tavsiye edilmez. 1-2 tatlı kaşığı kurutulmuş Filiskin otu yaprağı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu çay, günde üç kez içilebilir.

Dikkat !

Filiskin otu fazla yenirse göz kararması ve baş dönmesi yapar. Düşüğe neden olabileceği için gebelikte filiskin alınmamalıdır. Böbrek sorunu olanlar da Yarpuz almaktan kaçınmalıdır.

Yazımızın sonuna gelirken filiskin otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlenmiş lduğumuz makalemizin sizler için yararlı olduğunu umuyor, ilgilendiğiniz için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki yazımızın dikkatinizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Sradaki yazımız: FINDIK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder