29 Ağustos 2014 Cuma

Fındık

Tam anlamıyla enerji kaynağı olan fındığın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım alanları hakkında derlemiş olduğumuz makalemiz bir çok kaynaktan incelenerek özenle hazırlanmıştır. sizlerinde beğeneceğini umarak iyi okumalar dileriz.

 

 

Fındık

 

Fındık (Corylus avellana), huşgiller  familyasından olan çalı ve ağaç türlerinin ortak adıdır. Türkiye’de Giresun, Ordu, Trabzon illerinde tek tarım tipi (monokültür) olarak yapılır. Yaprakların kenarları çift dişli, ucu sivridir.

Çiçekler yapraklardan hemen önce ilkbaharda açar. Bir evciklidir. Erkek çiçekler kedicik şeklinde 5-12 cm uzunluğunda sarı renklidir. Dişi çiçekler çok küçük, kış boyunca tomurcuklarda gizlenir, 1-3 mm uzunluğunda kırmızı renklidir.

Ülkemizde üretilen fındıkların %80′i Karadeniz Bölgesi’nden sağlanır. Karadeniz Bölgesi’nden başka Marmara Bölgesi’nde de yetiştirilir. Türkiye, Dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alır. Dünya fındık üretiminin %62-65 kadarını karşılar.

Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller, Protein ve E vitamini açısından oldukça zengin bir besin olan fındık,  doymamış yağ ve B grubu vitaminler bakımından da oldukça zengindir. İleri derece omega 3 yağ asidi bulunan fındık bu özelliği ile kalori bakımından neredeyse eşssizdir.

 

Fındığın Faydaları

 

Fındık, çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir.

  • Fındık, kansızlığa iyi gelir, vücut ve kemik gelişimini destekler. 
  •  Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır. 
  • Cinsel gücü arttırır, varislere iyi gelir. 
  • Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır. 
Ayrıca, cildi güzelleştirdiği bilinmektedir. En önemli özelliği ise kansızlığa çok iyi gelmesidir.

 

Fındık Nasıl Kullanılır


Fındık yaş ve kuru olarak tüketilebilir. Fındığın yağı da tüketilir. Fındık yağı böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur. Böbrek ağrılarına iyi gelir. Ayrıca, bağırsak kurtlarını düşürür. Bununla birlikte, yüksek tansiyon ve midesinden şikâyeti olanların fazla kullanmamaları tavsiye edilir.

E vitamininin antioksidan görevi ve koroner kalp rahatsızlığı ve kanserle olan ilişkisinden dolayı, fındık ve fındık ürünlerini de içeren doğal gıda maddelerine tüketici ve sanayi tarafından olan ilgi artıyor.

Her gün sadece 25-30 gr fındık yemek, günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 100′ünü karşılıyor.

Tansiyonu dengelemesinin yanı sıra Sodyum bakımından düşük; fakat Mineraller bakımından oldukça cömert olan fındığın, kemik gelişimi ve sağlığı açısından da önemi büyüktür. Zira bu Minerallerin sağlık açısından olumlu etkileri iyi biliniyor.

Fındık Yağı


Kuru yıpranmış ciltlerde cilde yoğun nem, parlaklık ve canlılık kazandırır. Hamilelik ve doğum sonrasında oluşan çatlakların ve deformasyonun giderilmesinde, kaş kirpik uzatmada kullanılır.

Masaj yağlarında baz yağ olarak kullanılabilir. Vücuda kuvvet verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Varis tedavisinde faydalıdır.

 Makalemizin sonuna gelirken fındığın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım alanları hakkında incelediğimiz yazımızın sizler için faydalı olduğu temennisiyle bir sonraki yazımızında ilginizi çekeceğini düşünyor ve iyi okumalar diliyoruz.

Sıradaki yazımız: FRENK KİMYONU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder