29 Ağustos 2014 Cuma

Frenk Kimyonu


Frenk kimyonunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım alanları hakkında derlenen makalemiz siz değerli okurlarımız için özenle hazırlanmıştır. İyi okumalar.

 

Frenk Kimyonu

 

Frenk kimyonu (Carum carvi): 150 cm boylarında, beyaz ve pembe renklerde çiçekler açan bir bitki türüdür.  Sabit ve uçucu yağ içerir. Ayrıca, taze bitkide C vitamini bulunur. Avrupa, Sibirya, Kafkasya, yakın doğu, Himalayalar, Morokko ve kuzey Amerika’da yetişmekte olan, çok yıllık, otsu bir bitkidir.

Yapraklari salata ve çorbalara katilir. Kazik kökü sebze olarak pisirilip yenir. Tohumlari ise, yagli etlerin sindirimine yardimci oldugu için et yemeklerine, bunlar piserken serpilir. Çesni vermesi için kimi yiyeceklere de katilir.

Frenk kimyonu, diş macunları, sabunlar ve bazı kozmetiklerin içeriğinde, koku vermesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Sabit ve uçucu yağ içerir. Ayrıca, taze bitkide C vitamini bulunur. Frenk kimyonu, karvon ve limonen adli maddelerden olusan ve % 6'ya varan orandaki uçucu yag ile sabit yag, reçine ve taneni içerir.

 

Frenk Kimyonunun Faydaları

 

İştah açıcı ve uyarıcıdır. Anne sütünü arttırır. Bağırsaklarda gaz oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir. Mideye faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır.

Solunum yolu hastalıklarında faydalıdır. Balgam söktürür. Ağız kokusunu giderir. Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Kramp çözücüdür. regil sancılarını hafifletir. Frenk kimyonu, halk arasında hazımsızlık olarak bilinen dispepsiye karşı kullanılabilecek faydalı bir bitkidir.

Yapılan bir klinik araştırmada, 90 mg nane yağı ile beraber kullanılan 50 mg Frenk kimyonu yağının ülseratif olmayan dispepsi için faydalı olduğu, şişkinlik hissi ve hafif gastrointestinal spazmları önlediği ortaya çıkmıştır.  Özellikle çocuklarda gaz söktürücü ve karın ağrılarını iyileştirici etkisi vardır.

 

Frenk Kimyonu Nasıl Kullanılır


Tohumları ve tohumlarından elde edilen Frenk kimyonu yağı kullanılır. Genellikle kurutulan tohumları baharat olarak kullanılır. Frenk kimyonu yağı baş ağrısı ve migren şikayetlerini azaltır.

Frenk Kimyonu Çayı


Frenk kimyonu tohumundan çay hazırlamak için, 1-2 çay kaşığı dolusu Frenk kimyonu tohumunu 150 ml kaynar suya atarak 10-15 dakika demleyiniz ve süzerek içiniz.

Yazımızın sonuna gelirken sizler için faydalı bir yazı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizin konuyla alakalı olmasından ötürü okumanızı tavsiye ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Sıradaki yazımız : FRENK MAYDONOZU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder