29 Ağustos 2014 Cuma

Frenk maydonozu
Frenk maydonozunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine derlenen makalemiz okuyucularımız için faydalı bilğiler içermektedir. yazımızın sonunda yorumlar kısmında fikirlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini belirtir, iyi okumalar dileriz

 

Frenk Maydonozu

 

Frenk maydanozu (Anthriscus cerefolium), maydanoz ile akraba olan bir yıllık, aromatik kokulu bir bitki türüdür. Maydanozgiller familyasından olan frenk maydanozunun ana vatanı Kafkasyadır ancak Romalılar tarafından Avrupa’nın her yerine yayılmıştır.

Frenk maydanozu Bitkisi 40-70 cm’ye kadar büyür ve üçlü tüysü kıvırcık yaprakları olur. Çapları 2.5-5 cm arasında olan beyaz çiçekleri bulunur. Meyvesi 1 cm olup tırtıklı ağzına doğru ince ve dikdörgensi-yumurtamsı bir şekildedir. Genelde mutfakta hafif yemeklere aroma vermek için kullanılır ve Fransız mutfağında “fines herbes” adı verilen aromatik bitki karışımının içindeki bitkilerden birisidir.

İçeriğinde, uçucu yağ, glikozit apiin, acı madde, C vitamini. Tohumdaki uçucu yağın ana maddesi metil kavikoldur. Ayrıca, yaklaşık. %13,2 de yağ vardır.

 

Frenk Maydanozunun Faydaları

 

Frenk maydanozu, içerdiği demir, vücudun ve beynin Oksijen alımını hızlandırır, dolayısıyla zihni açar ve enerji verir. 

Çiçekli dalları idrar artırıcı, hazmettirici, balgam söktürücü, kuvvet vericidir, regl kanını çoğaltır, kanı temizler, tansiyonu düşürür, basur memelerinin verdiği sıkıntıyı giderir, göz hastalıklarına iyi gelir.

Frenk Maydanozu Nasıl Kullanılır


Emzikli kadınlarda sütten kesme esnasında göğüs uçlarında meydana gelen iltihabı giderir ve sütün gelmesini önler, bunun için yapraklar sıcak suya ıslatılır lapa haline getirilip göğüse konulur. Egzama ve deri kabarcıklarında taze yapraklar haşlanır lapa halinde konulur.

Frenk maydanozunun suyun etkili olabilmesi için, bitki taze iken preslenir, su veya süte karıştırılarak içilir. Gereğinden çok preslememelidir. Suyuyla kirpiklere kompres yapilirsa, uzamalarini sağlamaktadır.

Dikkat !
Frenk maydonozu, çiğ olarak tüketilirse akut zehirlenmelere neden olabilir.

Frenk Maydanozu Çayı


1 çay kaşığı taze, kuru bitkiye veya tohuma 1 çay fincanı kaynar su haşlanır, 10 dakika demlenip süzülür.günde 1-2 kahve fincanı yudumlar halinde ve tadlandırlımadan içilir.

Yazımızın sonuna gelirken  Frenk maydonozunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız makalemizin sizler için faydalaı olduğunu umuyor, ilginiz için teşekkür ediyoruz. Sıradaki yazımızın dikkate değer oldunu vurgular, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: FRENK ÜZÜMÜ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder