29 Ağustos 2014 Cuma

Frenk Üzümü


Bu yazımızda, Frenk üzümünün faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini bitkilerimiz.org okurları için inceledik. Yazımızın sizler için faydalaı olacağını umuyor iyi okumalar diliyoruz.

 

Frenk ÜzümüFrenk üzümü (Ribes Rubrum);  Grossulariaceae familyasının tek ve içinde 150 türü barındıran türüdür. Frenk üzümü, yaprak döken bir çalı türü olup normalde 1 – 1,5 metre kadar boylanabilmektedir, nadiren boyu 2 metreye varabilmekte ve meyveleri kirazı andırmaktadır.

Yemişi uzun salkım şeklinde olup, taneler, ufak ve kırmızıdır. Tadı mayhoştur. Kuzey Yarımkürenin ılıman kesimlerinde doğal olarak yetişir. Frenk üzümü meyveleri bazı kelebek türlerinin larvalarınca tüketilir.

Başlıca dört çeşit tanınmış frenküzümü vardır : Küçük kırmızı frenküzümü – Büyük kırmızı frenküzümü -Siyah frenküzümü – Sarı frenküzümü.

Frenk üzümünün içeriğinde yüksek oranda C vitamini, meyve asidi ve lif bulunur. Meyvelerinde B ve C vitamini, demir, fosfor, potasyum, lif, bakır ve manganez’e rastlanmıştır. Kurutulmuş meyveleri alkalizatör olarak alternatif tıpta kullanılmaktadır.

 

Frenk Üzümünün Faydaları

  • Frenk üzümü iştahı açar, yemek yiyememe problemi olanlar, iştahsız olanların kullanmaları faydalı olacaktır.
  • Böbrekteki taşların da düşmesi için yardımcıdır 
  • Frenk üzümü İdrar söktürür.Vücudun su toplamasına engel olan frenk üzümü vücuttaki birikmiş suyunda atılmasını sağlamaktadır.
Frenk üzümü karaciğerde oluşan şişliği indirmede de faydalıdır Frenk üzümü. Hazmı kolaylaştırır Frenk üzümü. Frenk üzümünün vücudu rahatlatıcı faydası da bulunmaktadır. Aynı zaman da Frenk üzümü şurubunun besin değeri çok yüksektir.
 

Frenk Üzümü Nasıl Kullanılır


Tamamen olgunlaşmış olan Frenk üzümü toplanmasından sonra şurubu yapılarak da tüketilir. Hazırlanan şurubunun besleyici özelliği çok fazladır. Kurutulmuş meyveleri alkalizatör olarak alternatif tıpta kullanılmaktadır. Ayrıca; frenk üzümlerinden reçel, marmelat, şurup, pasta ya da dondurma yapabilirsiniz.

 Frenk Üzümü Suyu

 

Yapılan bir araştırmalara göre, Frenk üzümü suyu, kalp hastalığı riski taşıyan kişilerde taşıdığı proteyinler sayesinde kalp krizi riskini düşürmeye yardımcı olamaktadır. Günde bir bardak frenk üzümü suyu tıp çevrelerincede önerilmektedir

Frenk üzümünün faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım biçimlerini değerlendirdiğimizi makalemizin sonuna gelirken, yazımızın sizler için faydalı olduğunu ümidediyor, birsonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgulayarak, iyi okumalar diliyoruz.

Sıradaki makale: FUNDA ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder