29 Ağustos 2014 Cuma

Funda Çiçeği


Funda çiçeğinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz yazımız umudediyoruz ki siz değerli okurlaraımızın faydalanabileceği bir yazı olmuştur.Yazımızla  ilgilendiğiniz teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

 

Funda Çiçeği

 


Funda çiçeği (Galluna vulgaris), fundagiller familyasından çiçekli bitkilerin ortak adıdır. Birçok türü çalı formundadır. Erica arborea ve Erica scoparia türleri ağaç olarak adlandırılır ve 6–7 m. boylanabilmektedirler. Çiçeği pembe ve mor arası olan funda genellikle yaz aylarında çiçek açar. Çiçeklerinin rengi nedeniyle dekoratif ve peyzaj tamamlayıcı bir bitki olarak kullanılır.

Her mevsim yeşil yapraklı olan funda, bahçe süslemesinde tercih edilmekte ve kurutulmuş dikensi yaprakları mutfakta kullanılabilmektedir. 600′ü aşkın alt türün anavatanı Güney Afrikadır.

Akdenizhavzasında ve Avrupa’da yetişmektedir. Çok dallı çalı formunda bir bitki olan funda yıl boyu yeşildir (kış aylarında rengi matlaşır ve sarıya çalar) ve iğneye benzer minyatür yaprakları vardır.

Fundanın içeriğinde Arbutin, Enzimler, Tanen, Saponin, Mineraller, Kireç, Silisikasit, Ericolin, Karotin, Flavonglikosid gibi maddeler bulunur. Özellikle içeriğindeki  “ericolin” isimli bir glikozit maddesi, idrar yolları taşlarına karşı idrar söktürücü olarak etkili bir tedavi unsurudur. Funda yaprağının özünden elde edilen su iltihap önleyici özelliğe sahiptir.

Fundalar, birçok kelebek türü için yaşamsal öneme sahiptir. Bu kelebeklerin larvaları sadece funda ile beslenmekte ve büyümektedirler.

 

Funda Çiçeğinin FaydalarıFunda yaprağı üzerinde yapılan araştırmalarda özellikle böbrek rahatsızlıklarında, böbrek taşında ve böbrek de oluşan ağrılarda iyi ve yararlı etkileri bulunduğu görülmüştür.

Funda yaprağı çayının taş düşürücü bir etkisi bulunmaktadır. Nikris hastalığına karşı funda yaprağı çayının oldukça yararlı etkileri bulunmaktadır. Nikris, halk arasında gut ya da damla hastalığı olarak da tanınmaktadır. Emzirme döneminde bulunan annelere funda yaprağı çayı ve suyunun süt artırıcı etkisi bulunmaktadır.
  • İdrar yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
  • Sistit tedavisinde kullanılır.
  • Mesane problemlerinde kullanılır.
  • Romatizma tedavisinde kullanılır
  • Gut tedavisinde yardımcı olarak içilir
  • Soğuk algınlığına iyi gelir
  • Öksürüğühafifletir.
  • Prostat sorunlarına iyi gelir.

Funda Çiçeği Nasıl Kullanılır

 

Çiçekleri Ağustos ayından itibaren toplanıp, kurutulur. Funda yaprağı ezilerek lapa şeklinde kullanıldığında sırt ve bel ağrılarına iyi gelmektedir. Ayrıca funda yaprağı lapasını avokado ve jojoba gibi bitkisel yağlar ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Funda yaprağı kullanarak funda merhemi hazırlamakta mümkündür. Bunun için zeytinyağı ve funda yaprağı lapasını karıştırarak kullanabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz karışım cilt üzerinde bulunan yara ve lekeler üzerinde etkilidir.

Kas lifleri üzerinde etkili bir madde olan tanen yönünden zengin funda çayı uzun sürelerde tüketilmemelidir. Örneğin 2 hafta içtikten sonra 2 hafta vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. Sürekli olarak tanen almak karaciğer hasarına yol açabilir.

 

Funda Yaprağı Çayı


Funda yaprağı çayı, idrar söktürücü ve iltihap atıcı özelliği nedeniyle sıkça kullanılmaktadır. İshal vakalarında funda yaprağı çayı sıkça önerilmektedir.

Çay olarak tüketildiğinde albümin ve ödem üzerinde etkili olmaktadır. Funda yaprağı çayı oldukça basit ve kolay bir biçimde hazırlanabilir. Kaynar su içerisine kullanacağınız ölçüde atacağınız funda yaprakları yaklaşık 3 dakika kadar kaynatıldıktan sonra 20 dk kadar demlenmeye bırakılır. Demlenen çay, normal çay şeklinde günde 2-3 kez tüketilebilir.

Yazımızın sonuna gelirken funda çiçeğinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizin sizlerin faydalandığı bir yazı olduğu kanaatiyle , bir sonraki yazımızında ilginizi çekeceğini düşünüyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale: GELİNCİK ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder