29 Ağustos 2014 Cuma

Gelincik Çiçeği


Bu yazımızda, gelincik çiçeğinin faydaları ve kullanım yöntemlerini bitkilerimiz.org okurları için özenle hazırladık. Sizlerinde yazımızdan faydalanabileceğini umudediyor, iyi okumalar dileiyoruz.

 

Gelincik ÇiçeğiGelincik (Papaver rhoeas), gelincikgiller familyasından Dünya’da çok geniş bir yayılma alanına sahip bir yıllık bir bitki türüdür. 25-60 cm arasında değişen yüksekliklere ulaşabilir.

Yaprakları mavimsi yeşildir. Dip yapraklar uzun saplı, gövde yaprakları sapsız ve gövdeye bitişiktir. Çiçeklerin genel rengi koyu kırmızıdır. Ancak beyaza kadar giden sarı, turuncu gibi değişik renkleri vardır. Yapraklan derin, girintili ve asimetrik biçimlidir, ilkbahardan başlayıp yaz boyunca açan ve parlak kırmızı renkli taçyaprakları olan çiçeklerinde, bu taçyapraklarının altında kara leke bulunur.

Doğal selleksiyon açısından önemli bir bitki olan gelincik çiçeği, Gelincik Temmuz ile Ağustos aylarında sabah saat beş buçuk ile on saatleri arasında tohum tozlarını (polen) yayar. 

Aynı saatlerde arılar ve diğer böcekler çiçeklere gelerek bu tozlara bulanırlar. Böylece, böceklerin beslenme saatleri ile bitkilerin tohum tozlarını yayma saatleri aynı zaman dilimine rastlamaktadır.

 bileşiminde; Potasyum nitrat, mecociannin, müsilaj, rhoeadin, narkotolin, protopin, kodein, berberin, haşhaş ve readin asidi, reagenin, az miktarda morfin, zamk, şeker maddeler bulundurmaktadır. Bileşiminde bulunan tüm maddeler sayesinde güçlü bir anti-oksidan ve anti-biyotik yapıya sahiptir.

Gelincik Çiçeğinin Faydaları


  • Öksürük ve öksürükten doğan gıcıklara karşı etkilidir.
  • Nezle, bronşit ve soğuk algınlıklarında göğsü yumuşatıcı etki yapar
  • .Balgam söktürücüdür. Ayrıca gelincik, sakinleştirici etkiler taşır.
  • Kan tükürme ve kan kusmayı keser.
  • Çıbanları temizler. Deri soyulmasını önler.
  • arpay'la ya da bulgur ile pişirilip yendiğinde kadınların sütünün gelmesini sağlar.

 

Gelincik Çiçeği Nasıl Kullanılır

 

Çiçekleri yaz aylarında toplanarak , güneşte kurumaya bırakılmasının ardından, hava almayacak şekilde muhafaza edilir. Etkilerinden yararlanmak için de çiçeğinin taçyaprakları balla karıştırılarak macun haline getirilir ve yenir. Bütün bu etkileri sağlamak üzere, kuru bir günün serin sabahında toplanan gelincik yaprakları, kağıt üzerine serilerek gölgede kurutulur.

Gelincik çiçeğini sıkarak suyunu çıkarılır ve elde edilen su bütün hararetli hummalarda kullanılır. Sözü edilen su içildiğinde uyku getirir ve rahatlık verir. Boğazın hararetini ve dilin karalığını giderir.

Bunun için suyu içmeli veya su ile ağız ve boğazı çalkalamalıdır. Ayrıca nefes darlığı, bronşit, astım ve göğüs nezlesine faydalıdır. Gelincik yapraklarını sirkede kaynatıp içmek kadınların çok olan adet kanamalarını normale çevirir.

 

Gelincik Otu Çayı

 

Kurumuş taçyapraklarından da 1-2 tatlı kaşığı alınıp dört bardak kaynar su içinde 10-15 dakika demlendirilerek infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilebilir.

Gelincik çiçeğinin yeşil  tohumlarından, ve kırmızı taç yapraklarından, petallerinden yararlanılır. Taç yapraklarından geleneksel olarak gelincik şerbeti yapılır. Bozcaada gelincik ve gelincikten elde edilen gelincik şerbeti ile ünlüdür.

Yazımızın sonuna gelirken gelincik çiçeğinin faydaları ve kullanım yöntemlerinini değerlendirdiğimiz makalemizin sizler için yararlı olduğunu umuyor, bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlgi gösterip yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: GENTİNAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder