29 Ağustos 2014 Cuma

Gentinan


Ülkemizde büyük kantaron çiçeği olarak bilinen, gentinan otunun faydaları ve yapısal özellikleri hakkında hazıraladığımız makalemiz siz değerli okurlarımızın faydalanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. İyi okumalar.

 

Gentinan

 

Gentinan bitkisi (Gentina lutea); Sarı renkte çiçekler açan, 50 cm ile 140 cm arasında değişen boylarda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yılan Otu olarak da bilinen Centiyane bitkisinin kökü kalın ve acıdır. Anayurdu bilinmeyen, Kuzey Yarıkürenin ılıman iklim bölgelerindeki dağlık yerlerde ve güneşli bayırlarda ağır ağır gelişerek yetişen bir bitkidir..

Tadı uzun süre ağızda kalır. Taze kökler  keskin ve hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Ülkemizde Bursa-Uludağ ve Doğu Karadeniz bölgesinde görülmekte. Yaprakları enli, sapsız ve karşılıklı dizilmiş durumdadır.

Temmuz-ağustos aylarında açan sarı renkli güzel çiçekleri, boru yapılı ve toplu durumda olur. Dışı esmer ve içi sarı renkli rizomu (kökgövdesi) ve buna bağlı kök saçakları vardır. Bitki, tohumlarıyla çoğalır.

 İçerisinde acı madde, pektin, tanen, çeşitli alkaloitler, yağ ve şeker bulunur.

 

Gentinan Çiçeğinin Faydaları


  • Sindirim sistemini uyararak ifrazatı artırır ve iştah açar.
  • Mide yanma ve ağrılarına iyi gelri.
  • Safra söktürücüdür.
  • iltihaplı yaralar da haricen kullanılır.
  • Ateş düşürücü özelliğe sahiptir.
  • bağırsak parazitlerine karşı yararlıdır.
  • Hazımsızlık problemlerine faydalıdır.
Dispepsi (sindirim zorluğu) ve midenin gazlı olması durumlarında çok yararlı, iyileştirici etkiler yapar. Bedeni güçlendirici bir toniktir. Alyuvarları artırıcı etkisi kanıtlanmıştır. Bu nedenle kansızlık durumunda olumlu sonuçlar verir. 

 

Gentinan Nasıl Kullanılır


Bitkinin kökleri bahar veya sonbaharda kazılıp çıkarılır. Temizlendikten sonra çabuk kuruması için boylamasına dilimlenerek ipe asılıp kurutulur. Gentinanın rizom ve kök saçakları dilimlenerek özenle, ağır ağır kurutulur.

Ekstre,çay tentür gibi kullanım şekilleri vardır. Sinir uçlarını uyarıp sindirim salgılarını artırarak iştahı açar. Aynı nedenle sindirimi kolaylaştırır.

Gentinan Çayı


Kurumuş kök parçalarından 1/2 tatlı kaşığı l bardak su içine konularak su ısıtılır. 5 dakika süreyle kaynatma sürdürülerek çayı hazırlanır. Bu bu çay, yemeklerden önce ya da midede şişkinlik ve ağrı duyumsandığında birer bardak içilir.

Gentinanın ayrıca yaraları iyileştirici etkisi vardır, Bunu sağlamak için hazırlanan çayla günde birkaç kez yaralar dıştan yıkanır. 

Yazımızın sonuna gelirken  gentinan otunun faydaları ve yapısal özellikleri hakkında hazıraladığımız yazımızın sizler için faydalı olduğu kanaatiyle , sıradaki yazımızında dikkatinizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Biir sonraki makalemiz: GEVEN OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder