29 Ağustos 2014 Cuma

Geven


 Bu yazıızda gevenini faydaları ve kullanımı hakkında derlediğimiz bilgileri siz değerli okurlarımızın beğenisine sunuyoruz. İyi okumalar.

 

Geven

 

Geven (Astragalus) , baklagiller familyasından yetiştiği bölgelere göre farklılaşan 2000 kadar türü bulunan otsu ve küçük çalılara denir. Anavatanı Batı Asya, Çin, Tayvan ve Kore’dir. Yapraklar eliptik bir şekilde dal boyunca karşılıklı sıralanmıştır. Sari, açık sari, beyaz ve pembe açan türleri mevcuttur.

Gevenin gövde veya kökünün üzerinden bıçakla özel olarak yapılan çizgilerden akan zamka kitre denir ve kitre başka ilaç yapımında kullanılır. Kitre özellikle, geleneksel Çin tıbbında artrit ve sinir hastalıkları için de kullanımyla öne çıkan bir bitkidir.

Antioksidan özelliği yüksek olan bitki bağışıklık sistemini uyarıcıdır ve ayrıca selenyum açısından çok zengindir.

Gevenin Faydaları


Soğuk algınlığı ve grip, süregen enfeksiyon, kronik yorgunluk ve astımda şifa sağlamaktadır, kalp rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, mide ülserleri rahatsızlıklarında şifa sağlar, çeşitli alerjileri ve yaraları geçirir, genel hazım zorluğunu yok eder.
  • Kan şekerini dengeler,
  • Vücut iltihaplarını azaltır,
  • Hormon sistemini düzenler.
  • Alyuvar üretimini uyardığı bilinmektedir.
  • Soğuk algınlığı ve grip şikayetlerini hafifletmek için tavsiye edilir.

Kan dolaşımı ve kalp fonksiyonlarını arttırdığı için kalp – damar hastalıklarında yararlıdır. Pıhtılaşmayı azaltır. İdrar söktürücü, idrarda protein birikmesini önleyici, prostat koruyucudur.

Geven kemoterapi ve radyoterapi alan hastalarda da kullanılmakta ve bu tedavilerin yan etkileri azaltarak, tedavi sürecine önemli ölçüde destek olmaktadır.

Geven Nasıl Kullanılır


Geven kökü kaynatılır ve bu su balla Tatlandırılarak içilirse mide ve bağırsak rahatsızlıklarma iyi gelir.

Geven Çayı

 

3 bardak kaynar su içine 3 gram geven kökü eklenir ve 5 dakika dinlendirilir. Günde 2 ya da 3 bardak içilebilir. Kökler balla karıştırılarak merhem yapılabilir ve yavaş iyileşen yaralara haricen uygulanır.  Geven otu kökü kaynatılır ve bal ilave edilir ve içilirse Mide İltihaplarına çok faydalıdır.

Mide hassasiyeti olan kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir. Dikkatli kullanılmalıdır!

Yazımızın sonuna gelirken , gevenini faydaları ve kullanımı hakkında kaleme aldığımız yazımızn sizler için faydalı olduğunu umdediyor, bir sonraki yazımıızın dikkate değer oldunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşşekkür eder iyi okumalar dileriz.

 Sıradaki makale: GEZ AĞACI 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder