29 Ağustos 2014 Cuma

Gilaburu

Gilaburunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım biçimleri hakkında derlediğimiz makalemiz bitkilerimiz.org okurları için itinayla hazırlanmıştır. İyi okumalar.

 

 

 

 

Gilaburu

 

Gilaburu (Viburnum opulus), Adoxacea familyasından kırmızı renkli, nohut büyüklüğünde bir meyve veren ağaç türü. Daha ziyade Kayseri ve civarında yetişir. Bol miktarda su ile yetiştirilir. Acımsı bir tadı vardır. Kayseri ve çevresinde sıklıkla yetişen ve üzüm meyvesini andıran, 30-40 meyve tanesi bir salkım oluşturan gilaburu,Kayseri ve çevresinde “gilaburu veya giraboğulu  adıyla bilinmektedir..

İçeriğinde; reçine, vibirnum, valerianic vsit, organik asitler, tanin, salicosides, saponins etken maddeleri bulunmaktadır.

Gilaburu  meyvesi başta böbrek taşı, böbrek tembelliği, böbrek kistleri,  idrar yolu rahatsızlıkları, prostat, hiper tansiyon ve kadın hastalıklarının tedavisi olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı yüzyıllardır yöresel ve kültürel görenek olarak uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 

Gilaburunun FaydalarıGilaburu suyu içeriğindeki asitler nedeniyle antikanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidanlar, vücutta serbest radikalleri bağlayarak, sağlığa zararlı birçok olumsuz etkiyi durdurmakta. Bu özelliği nedeniyle gilaburu suyu, yaşlanmayı geciktirici, mutasyonu engelleyici, kanseri durdurucu ve kolesterolü düşürücü etkiye sahip.

Gilaburu böbrek taşını, diğer usullerde (lazer vs.) olduğu gibi; fiziksel parçalanma yöntemi ile değil kimyasal çözünme ile yok ettiğinden dolayı ne taş çözünürken ne de idrar ile birlikte atılırken hasta ağrı sancı hissetmez.

Taşın oluşum süreci tersine işleyerek, taş tamamen erir ve idrar ile birlikte kimyasal madde olarak atılır. İdrar zorluğu ve yanmalarına karşıda son derece etkili ve tedavi edicidir.

Tibbi olarak yürütülen çaçalışmalarda her tür sinirsel rahatsızlık ve halsizlik durumu efektif olmak üzere her tür kramp, spazm, nöber ve tetanozda ayrıca kalp rahatsızlığı çarpıntı ve romatizmaya karşı başarıyla kullanılmaktadır.

Gilaburu Nasıl Kullanılır


Ağaçtan sonbaharda toplanan gilaburu meyvesi, su dolu bir kapta bir süre salamura yapılarak bekletildikten sonra suyu sıkılarak veya taneleri yenilerek tüketilebiliyor. Su içerisinden alınan Gilaburu bir süzgeç veya kevgir üzerinde ezilir.

Gilaburu Şurubu


Meyvenin ezilerek çıkartılan suyuna kendisi kadar normal içme suyu ilave edilir ve bu karışım sıkıldığından itibaren 24 saat içinde hasta tarafından içilir.

Tadı hafif ekşi olan Gilaburunun mümkün olduğu kadar bu haliyle içilmesi tavsiye edilir. Buna rağmen hasta içmekte güçlük çekiyor ise mümkün olduğu kadar az olmak kaydı ile karışım şeker ile tatlandırılabilir.

Yazımızın sonuna gelirken, gilaburunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım biçimleri hakkında derlediğimiz makalemizin sizler için faydalı olduğunu umuyor, bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. ilginiz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: GİNKO BİLOBA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder