29 Ağustos 2014 Cuma

Ginkgo biloba


Dünya üzerinde bilinen en eski ağaç olan , ginko biloba ağacının faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız makalemiz bir çok kaynaktan derlenereközenle kaleme alınmıştır. sizlerin faydalanabileceği bir yazı olmasını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Ginkgo Biloba

 

Ginkgo biloba (Ginkgo biloba),ağacı Dinazorlar çağından beri dünya üzerindedir. 150-200 milyon yıldır hayattadır. Çin’de budist rahipler tarafından kutsal sayılır.

Eskiden Çinliler tarafından meyveleri çiğ olarak veya çekirdekleri kavrularak yenmiş ve birçok hastalığa karşı iyi geldiği iddia edilmiştir. Zamanla yapraklarından çay yapılarak içilmiş ve damarları genişletici özelliğinin fark edilmesi ile birlikte yüzlerce deney ve testler yapılmıştır.

Ülkemizde Mabed ağacı olarak bilinen Ginkgo biloba ağacı;  Çin ve Japonya’da genellikle tapınakların bahçesinde yetiştirilmiştir. Vatanının Orta ve Doğu Çin olduğu tahmin edilen bitki XI. yy.da Japonya’da 1730’da Avrupa’ya getirilmiş ve yetiştirilmeye başlanmıştır.

Ginkgo bilobanın tıbbi etkileri flavonoidler ve terpenoid adlı bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Flavonoidler bitkisel kökenli antioksidanlardır. yapılan araştırmalarda, flavonoidlerin kalp, kas, kan damarları ve retinayı koruyucu etkisi görülmüştür.

Terpenoidler ise kan akışını geliştirici özelliktedir. Ginkgo Biloba güçlü bir antioksidandır ve serbest radikallerin vücutta okside olmasına yardımcıolarak önemli bir anti-oksidan görevi görmektedir.

 

Ginkgo Bilobanın Faydaları

 

  • Stres ve kötü beslenme ile fazlalaşan trombosit aktivitesi faktörünü baskılama konusunda da faydalıdır.
  • Trombosit aktivitesi faktörünün fazlasıyla uyarılması, beyin hasarı, kardiyovasküler hastalıklar, işitme bozuklukları ve diğer inflamatuvar hastalıklara neden olabilir.
Gingko’nun Alzheimer ya da vasküler demans olan kişilerde hafıza ve düşünme üzerinde olumlu etkisi olduğu görülmüştür.

Özellikle beyne giden kan dolaşımını artırarak beyne bol oksijen gitmesini sağlar. Beyin hücreleri düşük oksijen seviyesine karşı oldukça duyarlıdır ve kolayca ölürler. Bacaklardaki düşük kan akışının neden olduğu ağrı nedeniyle topallayan kişilerde ağrısız yürüme mesafesinin iyileştirilmesinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Ginkgo Biloba Extresi

 

Ginkgo biloba extresi yeşil yapraklardan elde edilir. Ginkgo biloba bitkisi nin yaprakları bilobalit ve ginkgolit olarak bilinen terpenler bakımından zengindir. Bu maddeler kılcal damarlardaki kan dolaşımına yardımcı olucu etkinliktedir.

Kılcal damarlarda biriken toksinler bu damarların beslediği dokulara zarar verir.
Ginkgo biloba’da bulunan maddeler, tıkanmaları açmaya yardımcıdır ve kan dolaşımının yeniden başlamasını sağlayıcı özelliktedir.
  • Kan dolaşımını harekete geçirir.
  • Beyine ve diğer organlara kan akışını geliştirir.
  • Arterlerin ve toplardamarların genişlemesine yardımcı olmak suretiyle kanın tüm vücutta akmasını destekler.
  • Kan hücrelerinin bir araya yapışmasını engelleyerek damar tıkanıklıklarını önler.
 

Ginkgo Biloba Nasıl Kullanılır

Ginkgo Biloba Çayı


Ginkgo biloba bitkisi nin yaprakları bilobalit ve ginkgolit olarak bilinen terpenler bakımından zengindir. Bu maddeler kılcal damarlardaki kan dolaşımına yardımcı olucu etkinliktedir. Ginkgo biloba çayını aktarlarda hazır demleme poşeti biçiminde bulabilirsiniz. ginkgo biloba çayının demlenmesi için kurutulmuş yapraklarından faydalanılır. 

Bir Tutam  Ginkgo Biloba Yaprağının Üzerine Kaynar Su İlave Edin. Ağzı Kapalı Bir Kapta 15 Dakika Kaynatın. Günde 3-4 Defa İçilebilirsiniz.

Makalemizin sonuna gelirken , ginko biloba ağacının faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımız yazımızın sizler için faydalı olduğu kjanaatiyle , bir sonraki yazımızında ilginizi çekebileceğini düşünüyor, okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale: GİSENG
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder