29 Ağustos 2014 Cuma

GnisengÇin tıbbında çok önemli bir yere sahip olan, Ginseng bitkisinin yapısal özellikleri ve faydaları hakkında bilinmeyenleri siz değerli okurlarımız için araştırdık. Yazımızın siz değerli okurlarımız için faydalı olcağı umuduyla iyi okumalar dileriz.
 

 

 

GinsengM.S 1. yüzyıla ait bir Çin metnine göre; Ginseng, zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı bir şifalı bitki olarak tanımlanmakta ve düzenli kullanımının yaşam süresini artıracağı belirtilmektedir. Büyük kazık köklü çok yıllık otsu bir bitkidir.

6-8 yaşındaki bitkilerin köklerinin çapı 10 santimetreyi bulmakta olup, beyaz veya kırmızı renklidir. Bitkinin yaşlı etli ve çatallı kökleri, ilaç olarak kullanıldığından, Çin, Japonya, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde yabani olarak bulunmasının yanı sıra, kültürü (yetiştirilmesi) de yapılmaktadır.

Ginsengin iki farklı türü genelde ön plandadır. Bunlar Asya (kore) ginsengi ve Amerikan ginsengidir. Asya ginsengi aynı zamanda Panax ginseng, Çin veya Kore ginsengi, ya da kırmızı ginseng olarak adlandırılır.

Kırmızı kore/çin ginseng’inin üretimi 6 yıl sürmekte ve diğer ginsengler 8-9 çeşit faydalı madde içerirken, kırmızı kore/çin ginseng’i 22 çeşit faydalı madde (ginsenoside) içermektedir. Aynı zamanda kırmızı kore/çin ginseng’i, yaşlanma etkilerini geciktirici anti-oksidant maddeler ve diğer herhangi bir ginseng türünde bulunmayan insülin benzeri maddeler de içermektedir.

Çin tıbbının en gözde bitkisidir.

Küçük küme şeklindeki yeşil-sarı çiçekleri parlak küme şeklinde kırmızı meyvaların oluşmasına yol açar. Piyasada farklı türlerden elde edilen çeşitli ginseng drogları bulunmaktadır. Bu drogların kimyasal içerikleri ve taşıdıkları etken madde oranları birbirinden farklı olup dolayısıyla etkileride farklıdır.

Ginseng, i ginsenosit adı verilen triterpenik saponositler, panaxosidesitler, panaxatnol, D grubu vitaminler taşımaktadır. Bu özelliği ile vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin  ve mineral yoğunluğunu arttrarak , metabolizma dengesini sağlamada çok önemli bir rol oynar.

Ginsengin Faydaları


  • Bitkinin kan basıncını düzenleyici,
  • Kalp kuvvetlendirici,
  • Kolestrol seviyesini düşürücü,
  • Merkezi sinir sistemini uyarıcı ve özellikle yorgunluğu giderici özelliği vardır.
  • Ayrıca iştah açıcı ve cinsel gücü kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.
Ginseng’in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür.
Fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir ve fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır.

Ginseng’in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostata karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de düşünülmektedir.

Ginseng’in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisi ise son dönemyapılan çalımalarda ön plana çıkmaktadır.

Ginseng Nasıl Kullanılır


Ginsengin kullanımı taşığı yoğun proteyin ve vitaminlerden kaynaklı bilinçli kullanımda etkileri sağlandığından, genel olarak en az 3 hafta ve en fazla 2-3 ay olarak tavsiye edilmektedir. Bazı uzmanlar 3 hafta kullandıktan sonra birkaç hafta kullanıma ara verip daha sonra yine başlanabileceğini belirmektedirler.

Ginseng kökü alıp ve her gün 2-3 gram tüketebilirsiniz. Rendelenmiş kökleri çay gibi demlenebilir. Acı olmaması için balla tatlandırılabilir. Kıyılmış Ginseng köklerini çorbalara ekleyebilirsiniz.

Ginseng Çayı


Ginsengin kökü günde birkaç kez çiğnenir ya da 1/2 tatlı kaşığı ginseng kökü tozu 1 bardak suya konulup kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılarak 10 dakika süreyle ısıtma işlemi sürdürülür. Böylece hazırlanan dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir.
 
Uyarı: Ginseng alımı bazı kişilerde baş ağrısına neden olur.

Makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Giseng bitkisinin yapısal özellikleri ve faydaları hakkında hazırladığımız yazımızın sizler içn faydalı olduğunu umuyor, ilgilendiğiniz için teşekkür ediyoruz.

Sıradaki yazımız:  GIVIŞKAN OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder