30 Ağustos 2014 Cumartesi

Gotu Kola


Gotu kola bitkisinin yapısal özellikleri ve faydalı yönlerini incelediğimiz makalemizin bitkilerimiz.org okurları için özenle hazırlanmıştır. İyi okumalar.

 Gotu Kola 

 

Gotu Kola (Centella asiatica) , maydanozgiller familyasındandır. Kırmızımsı-beyaz gövdeli, tırmanıcı, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Uzunca bir sapın taşıdığı böbreksi yapraklan vardır. Haziran-eylül aylarında yaprakların oltuklarından çıkan kırmızı-yeşii, beyaz ya da solgun pembe çiçekleri ancak dikkatli bakıldığında görülür.

Küçük meyveler olgunlaşınca ikiye ayrılır. Çin’de ve Hindistan’da 2 bin yıldır bilinene bir bitki olan gotu kola, tropikal bölgelerde, özellikle Madagaskar, Hindistan ve Çinhindi’nde bulunur.

Etken maddesi asyatik ve madekasik adlı triterpenik saponinlerdir. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, sodyum, tanenler, şekerler, serbest amino asitler ve K vitamini bulunur. Gotu kola asiatikozit isimli bir aktif madde içerir,bu madde cüzzama neden olan bakterinin koruyucu çeperini parçalar. 

Böylece bağışıklık sisteminin bakteriyi yok etmesini sağlar. Son 5-10 yıl içerisinde ise özellikle batı ülkelerinde hafızayı güçlendirmek ve sakinleşmek için bir sinir ya da beyin toniği olarak kullanılması oldukça popüler olmuştur.

Gotu Kolanın Faydaları


Yara iyileştirici, iltihap giderici, özellikle de egzamayı köreltici, böcek sokmalarını etkisizleştirici etkilerinin yanında, idrar artırıcı, mide ülserini iyileştirici ve zihinsel rahatsızlıklarda hipnoz edici etkileri vardır.

Gotu Kola “Beyin Gıdası” olarak da bilinmektedir. Bu doğu kökenli bitkinin hafif sakinleştirici endişe ve kaygıyı giderici anti-stres etkilerinin yanında konsantrasyon ve hafıza gibi zihinsel (mental) fonksiyonları arttırıcı etkileri belirlenmiştir.

Bitkinin sakinleştirici etkisi uykusuzluk probleminin üstesinden gelmek için özellikle önerilebilir. Bitki ayrıca yoga veya meditasyon egzersizleri için sakinleşmeye de yardımcıdır. Bitki yaygın olarak hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluk için de kullanılmaktadır. Onun vücut üzerindeki sakinleştirici etkisi nedeniyle bitki özellikle merkezi sinir sistemini desteklemek için de kullanılmaktadır.

Selülit ve Varise Karşı Gotu Kola


Gotu Kola bağ dokularını güçlendirmekte ve katılaşmış-sertleşmiş bağ dokusu oluşumunu (selülit’ te olduğu gibi) ise azaltabilmektedir. Sertleşmiş bağ dokuları ise, skleroderma (Deri sertleşmesi) ‘ nın bir işaretidir.

Gotu Kola’ nın, selülit ve varisli damarlar üzerindeki etkisi klinik olarak da kanıtlanmıştır.

Gotu Kola Nasıl Kullanılır


Bu bataklık bitkisinin yaprakları dünyanın birçok yerinde yüzyıllardır lepra (cüzam) kanser cilt hastalıkları artrit (eklem iltihabı) ve basur (hemoroid) için kullanılmaktadır. 
Tentürü, dışardan yaralara, kesiklere, yanıklara, cerrahi operasyonlara oluşan izlere ve iltihaplara karşı uygulanması önerilmektedir.
 

Gotu Kola Çayı


Çay olarak 150 ml kaynar su, 2 yada 4 gram bitkinin üzerine dökülür, 5-10 dakika sonra süzülerek içime hazır hale gelir. Günde üç bardağa kadar içilir. hazırlanan bu çay sorunlu bölgelere haricen de uygulanabilir

Kapsül ya da komprime olarak günde iki-üç defada 60 mg alınır. Ayrıca bugün ülkemizde, bitkiden yapılan hazır ekstreler bulunmakta olup, bunlardan yemeklerle birlikte günde iki kapsül alınır.

Makalemizin sonuna gelirken, gotu kola bitkisinin yapısal özellikleri ve faydalı yönlerini incelediğimiz yazımızın sizler için faydalı olduğunu umuyor, vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurdular, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale:  GÖZLÜK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder