30 Ağustos 2014 Cumartesi

Gözlük otu

Bu yazımızda, gözlük otunun faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için inceledik. İyi okumalar. 

 

Gözlük Otu

 

Gözlük otu (Euphrasia),  Sıracaotugiller familyasındandır. 20 cm kadar boylanabilen tüylü bir yıllık otsu bir bitkidir. Dört köşe kesitli ve dallara ayrılan yapılı gövdesi; kenarları dişli, derin parçalı, oval biçimli ve tüylü yaprakları; yaz ortasından sonbaharın sonuna kadar çok sayıda açan mor ya da sarı lekeli beyaz küçük çiçekleri vardır. Bitki, döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

Temmuz ve ekim aylarında 10-15 mm boylarında sarı ve mor lekeli üç dudaklı küçük dudaklı küçük beyaz çiçekler açar. Meyvesi, yassı ve yumurtamsı bir kapsüldür.

Yarı asalak bir bitkidir. Gözlük otu, güneşli ve yarı gölge çayırlarda , otlaklarda, çalılıklarda, yol kenarlarında, kurak ve sisli topraklarda bulunur.

Gözlük otu çok sayıda glikozid ve çeşitli alkaloidler içerir. Bu özelliğiyle özellikle anti-bakteriyel yapısıyla İltihaplara, Yorgunluğa, Nezleye, Alerjiye, Kaşınmaya ve Vücut ağrılarına oldukça iyi gelmekte ve önerilmektedir.


Gözlük Otunun Faydaları


  • Gözlük otu, Göz nezlesi ve göz iltihaplarını iyileştirir.
  • Mide ve bağırsak gazlarını giderir.
  • Göz kanlanması iyi gelir.
  • Gözlerdeki batma hissini ve ışığa karşı aşırı duyarlılığı yok eder.
  • Gözlükotu ciltteki yaraların iyileştirilmesinde de etkili olur.
Gözlük otu, Gözlerdeki akut sorunları, göz yorulması ve benzeri rahatsızlıkları iyileştirir. Saman nezlesi, soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Sinüzite karşı etkili olur. Gözlükotu lapası ciltteki yaraların iyileştirilmesinde de etkili olur.

Gözlük Otu Nasıl Kullanılır


Gözlük otu Haziran’dan Ekim sonuna kadar yerden 5 cm yukarıdan kesilerek toplanır, demeti yapılır, güneşli ve havalı bir yerde kurutulur. Gözlük otu çiçekleri ise yine yaz aylarında toplanıp kurutulabilir. 

Gözlük Otu Çayı


Gözlük otu, 1 tatlı kaşığı kurumuş ot karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 5-10 dakika demlendirilip çay hazırlanır. Bu çay günde üç kez birer bardak alınır.

Gözlük otu, tazeyken ezmek suretiyle lapası çıkartılır yaraların üzerine konur. 1 tatlı kaşığı kurumuş gözlükotu karışımı yarım litre suya konulup 10 dakika süreyle kaynatılarak ağır ağır soğutulur.

Böylece hazırlanmış olan dekoksiyona pamuk batırılır, suyu hafifçe sıkılıp gözün üzerine konulur. Pamuk dekoksiyonla ıslatılarak 15 dak uygulanır. Günde aynı işlem bir kaç yapılmalıdır.

yazımızın sonuna gelirken, vakit ayırıp ilgilendiğiniziçin teşekkür eder bir sonraki yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulamak isteriz. İyi okumalar.

Sırradaki makalemiz: GREYFURT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder