30 Ağustos 2014 Cumartesi

Greyfurt


İçerdiği C vitamini bakımından çok değerli bir meyve olan greyfurtun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında incelediğimiz yazımız, siz değerli okurlarımızın faydalanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. İyi okumalar.

 

Greyfurt

 

Greyfurt (Citrus paradisi), sedef otugiller familyasından bugün birçok çeşit ve kültür formları yetiştirilen, yaprak dökmeyen meyve türüdür. Çiçekleri beyazımsı renkli, meyveleri büyük, toparlak yassı, açık sarı renkli, ince kabuklu, bol usarelidir.

Meyvelerinin çekirdekli ve çekirdeksiz cinsleri bulunur. Meyve dilimlerinin kabukları soyulunca acılık kalmaz, rahatlıkla yenebilir. Meyvelerinden gıda olarak istifade edilir. C vitamini bakımından zengindir.

 A ve B gurubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, sodyum ve fosfor mineralleri açısından da zengin bir meyvedir.

 

Greyfurdun Faydaları

 

En önemli antioksidanlardan biri olarak vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyor.
Özellikle yemeklerden önce yenirse iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mikrop öldürücü ve kabızlık gidericidir. Karaciğerin çalışmasına yardımcı olarak kanı temizler, vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.
  • Bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır.
  • İdrar söktürür.
  • Uyarıcı bir meyve olan greyfurt bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidermeye faydalıdır.
Stresi azaltır. Kansere karşı koruyucudur. Göğüs hastalıklarına, damar sertliği ve varislere karşı faydalıdır. Dişetlerini korur ve dişeti kanamalarını durdurmaya yardımcı olur.

Piskiyari, kollestrol, epilepsi gibi sıkıntılar yaşayan insanların tedavi sürecinde ilaçlarla beraber greyfurt tüketmeleri tedavi sürecinin hızlandırılması açısından tıp çevrelerince önemle önerilmektedir.

Greyfurt Nasıl Kullanılır


Greyfurt, Aslında posa bakımından çok zengin bir meyve olduğu için dilimleyerek yenmesi son derece faydalıdır. Ancak tadı biraz acımtırak olduğu için, böyle yiyemeyenlerin suyunu sıkıp içmeleri öneriliyor.

Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye de etkisi olan  greyfurt, insülin direncini kırıyor; öğünlerden önce yenilecek yarım greyfurt  iştah kontrolüne yardımcı olmaktadır.

Greyfurdun, meyvesinin yanında suyu ve kabukları da kullanılır. Greyfurtun suyu taze sıkılmalı ve sade içilmelidir. Kabuklarından marmelât yapılabilir.

Greyfurt suyu


Greyfurt suyuna batırılmış bir pamuk ile  cilt silinirse antiaging etkisiyle cildi gerginleştirmeye yardımcı olur. 

Yapılan bazı araştırmalarda, greyfurt meyvesinin ve suyunun kilo vermeyi kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Greyfurt Diyeti olarak bilinen yöntemde, kişi normal diyetini uygulamasının yanında yemeklerden önce bir adet greyfurt yiyerek ya da 1 bardak greyfurt suyu içerek diyetini greyfurt ile desteklemektedir.

Dikkat: 
Yapılan araştırmalar greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve o nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkiler ortaya çıkardığını gösterdi. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir.

Yazımızn sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bitkilerimiz.org okurları için hazırladığımız, greyfurtun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkındaki yazımızın sizler için faydalı olduğu kanaatindeyiz. Yazımızla ilgili fikir ve önerelirinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşırsanız seviniriz.Bir sonraki yazımzın dikkate değer olduğunu vurgular iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale:  GÜL ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder