30 Ağustos 2014 Cumartesi

Gül


Gülün yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında kaleme aldığımız yazımız birçok bilimsel makalenin incelenmesi ve taranması sonucu özenle hazırlanmıştır. Sizlerin yararlanabildiği bir yazı olması umuduyla, iyi okumalar dileriz.


Gül 

 

Gül (Rosaceae),  gülgiller  familyasının Rosa cinsinden güzel kokulu bitki türlerine verilen ad. Anavatanı Anadolu, İran ve Çin’dir ama başka yerlerde de yetişir. Çok güzel ve kıymetlidir.

Mayıs-haziran ayları arasında, pembe, beyazımsı, sarı, kırmızı renkli çiçekler açan, güzel kokulu çok senelik, çalımsı ve dikenli bir bitkidir. Gövdeleri silindir biçimli, yeşilimsi, esmer renkli, çok dallı ve dallar sık dikenlidir. Dikenlerin uçları kıvrık ve genellikle kırmızı renktedir.

Yapraklar saplı ve kulakçıklı, 5-7 yaprakçıklıdır. Çiçekler dallarında tek tek veya kümeler hâlinde bulunur. Çanak yaprakları 5 parçalı, taç yaprakları ise çok parçalıdır. Çiçek tablası zamanla etlenerek, kırmızımtrak bir renk alır ve kuşburnu adı ile bilinir.

Bitkinin, ilkbahardan başlayarak sonbahara kadar zaman zaman açıp biten beyaz, pembe, kırmızı, turuncu ve sarı çiçekleri vardır. Ancak, süs bitkisi olarak çok renkli ve katmerli türleri de yetiştirilmiştir. Güneşli, yarı gölgeli ama rüzgarsız yerleri; suyu iyi akıntılı, killi ve bitek toprakları seven gül, tohumuyla ve daha çok gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Gül çiçeğinin içeriğinde; Geraniol, rodino, eugenol citronel, feniletilalkol, tanen, pektin, gallik asid, anthocyanin, quercitrin, nikotinamid maddeler bulunurken özellikle gallik asit gibi maddeler gülü çok özellikli bir antiseptik haline getirmektedir.

Gülün Faydaları

 
  • İshali keser. 
  • Bademcik ve boğaz iltihaplarını giderir. 
  • Mikrop öldürücüdür. 
  • Göz hastalıklarını tedavi ediyor. 
  • Göz kızarıklıkları, göz ağrıları için kullanılıyor.
Gül çiçeğinin yapraklarını kaynatarak elde edilen çay bağırsakları rahatlatır ve bulantıyı keser. Bu su ile göze banyo yaptırılırsa göz kanlanmasını ve nezlesini giderir.

Gargarası ağız yaralarına ve diş ağrılarına iyi gelir. Gül yağı ve gül suyu cildi gerginleştirir ve cilde canlılık verir.

Gül Nasıl Kullanılır


Gülün kullanılan kısımları yaprakları, çiçekleri ve köküdür. Yaprakları bitki çiçekliyken ve çiçekler tamâmen açmadan toplanır ve gölgede kurutulur. 

Kökler ise yaşlı bitkilerden sonbaharda alınır, kabukları soyularak gölgede kurutulur. Bütün bitki fazla miktarda müsilaj taşır. Bundan başka nişasta, sakaroz, galaktoz, pektin, yağ, tanen ve asparagin taşır. 

Yaprak, çiçek veya kökleri haricen ve dahilen göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Çiçekleri gölgede kurutulup çay gibi demlenince göğsü yumuşatır ve öksürüğe iyi gelir. Dövülmüş hatmi taneleri vücuda sürülürse, sinek ve böcek ısırmalarını önler.

Gül denince akla gelen ilk şeylerden biri; gül suyu ve faydalarıdır. Hem içerek hem de sürerek fayda sağlanabilen gül suyu bugün birçok kişi tarafından tüketiliyor.


Gül Suyu


Suyunu içmek bağdemcik iltihaplarına iyi geldiği gibi ishalin ve bağırsak problemlerinin giderilmesine de yardımcı olur. 

Bulantıdaki gibi hazırlanan çayın içilmesi kişiyi rahatlatır.İçmenin yanı sıra gül suyunu sürmek cilde de çok iyi gelir; cildi nemlendirir ve tazeleştirir. 1 litresu,50 gram taze gül çiçeği yaprağı konularak, güneşte 1 hafta bekletilerek gerektiğinde kullanılabilecek çok yararlı bir gargara ilacı elde edilir.

Birçok kişinin makyajını temizledikten sonra yüzüne sürdüğü gül suyu ayrıca gözlerdeki kızarıklık, şişlik ve ağrı gibi problemlerin azalmasına yardımcı olur.

Ayrıca gül suyu "shea butter" ile karıştırıldığında vücuttaki çatlakların giderilmesinde de etkili olur.

Gül Tentürü


4 litre üzüm sirkesi içine 10 avuç kuru gül taç yapraklarını ekleyip karıştırın. 15-20 gün güneşte tutup süzün. Gargara, losyon, makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Başka bir yöntem ise; Kavanoza 40 gr gül yaprağı konur. Üstüne 1 litre saf su konur. 7-15 gün güneşte bekletilir. Gerektiğinde gargara, antiseptik olarak, (mikrop öldürücü olarak) hafif boğaz hastalıklarında kullanılabilir.

Gül Yağı


Gül çiçek yapraklarlarının damıtılması yöntemi ile elde edilen gül yağı gülün yetiştirilme koşullarının zorluğundan kaynaklı ve çok miktarda gül yaprağı gerektirdiğinden çok maliyetli bir yağdır. yaklaşık 1 kğ gül yağı için neredeyse 3 ton gül yaprağına ihtiyaç duyulması bu durumu çok açık bir şekilde özetlemektedir.

Yazımızın sonuna gelirken sizlerin yararlanabilği bir yazı olduğunu ümidediyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlgi gösterip zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: GÜMÜŞDÜĞME ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder