30 Ağustos 2014 Cumartesi

Gümüşdüğme çiçeği


Gümüş düğme çieğinin faydaları ve kullanımı hakkında hazırladığımız yazımız siz bitkilerimiz.org okurları için derlenmiştir. İyi okumalar.

 

 

 

Gümüşdüğme ÇiçeğiGümüşdüğme (Tanacetum parthenium) , 20-60 cm yükseklikte, kuvvetli kokulu ve otsu bir bitkidir. Yaprakları parçalı, parçalar seyrek ve tüylü olup; kapitulumlar dalların ucunda 5-30 çiçekli kümeler halinde toplanmıştır.

Meyveleri 13-22 mm çapında, kenardaki çiçekler dil biçiminde ve beyaz, ortadakiler tüp şeklinde ve sarı renklidir. Türkiye’de Trakya bölgesi ve Doğu Anadolu’da yetişmektedir.

Bitkinin tedavi amaçlı kullanımı Eski Yunan ve Romalı’ lara  kadar  uzanmakdır. Eski Yunan ve Romalılar, Yunanlı Hekim Dioscorides’in kayıtlarına göre bu bitkinin sap, yaprak ve çiçeklerini, ateş düşürücü, baş ağrıları ve bunlara eşlik eden bulantı, depresyon gibi semptomlara, mide ağrıları ile düzensiz adet görmeye karşı kullanmaktaydılar.

Gümüşdüğme’ nin içeriğinde yağlar, flavonoid glikozitler, pinen türevleri, kostik asit gibi maddeler bulunurken, anti-inflammatuar adı verilen madde etkili özellikle mafsal-eklem iltihabı tedavisinde öenmli yardımcı tedavi unsuru olarak tıp çevrelerince önerilmektedir.

Gümüşdüğmenin Faydaları


  • Kuvvet verici,
  • uyarıcı,
  • ateş düşürücü,
  • adet getirici, yarım baş ağrısında (migrende) faydalıdır.
Gümüşdüğme bitkisi migren ağrılarının şiddetini ve oluşma sıklığını azaltıyor. Migrenle birlikte görülen bulantı gibi etkilere karşıda iyi bir tedavi edicidir.

Gümüşdüğme bitkisinin etken maddesi olan parthenolid’lerin, ağrıyı ileten prostoglandin’leri ve migreni tetiklediğine inanılan serotonin hormonunun üretimini engellediği, kılcal damarlarda platelet kanın pıhtılaşmasını sağlayan küçük hücreler oluşumunu azalttığı bu araştırmalar neticesinde bulunmuştur.

Gümüşdüğme Çiçeği Nasıl Kullanılır


Gümüşdüğme, çok acı çiçek olduğundan tüketimi esnasında balla tatlandırılmalıdır. Migrende günde 2-3 adet taze yaprak ekmekle beraber yenilerek veya ezilerek balla yenilir tedaviye 1 ay kadar devam edilmelidir.

Hamilelerin kullanılması önerilmez. Çünkü rahim kasılmalarına sebep olarak düşük veya erken doğum riskini artırabilir !

Gümüşdüğme Çayı

 

Haricen,kaynatılan suyu haşerelere karşı kullanılır.1 bardak suya, 4-10 gr çiçek konur. 5-10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir. Adet söktürmek için adetin başlamasından 3-4 gün önce kaynatılan suyundan günde 3-4 bardak içilebilir.

 

Yzaımızın sonuna gelirken , sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu temenni ediyor, bir sonraki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaman ayırdığınız için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:  GÜNEŞ GÜLÜ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder