30 Ağustos 2014 Cumartesi

Güneş Gülü
Güneş gülü bitkisinin yapısal özellikleri ve faydalarını siz değerli okurlarımız için araştırdık. iyi okumalar.

 

Güneş Gülü

 

Güneş gülü (Drosera rotundifolia); Boyu, 5-10 cm. kadar yükselebilen, uzun tüylü yaprakları ve beyaz çiçekleri olan, böcek yiyen bir bitkidir. Güneş gülü türü en çok Avustralya’da yetişmektedir. Hepsinin ğüle benzer yaprakları ve sapı vardır. Çeşitli iklimlerde yaşayabilen bu bitkinin yaprakları kürek şeklinde ve yuvarlak olabilir.

Güneş gülü yaprakları yuvarlak, uzun saplı üzeri bezimsi kırmızımtrak tüylerle kaplıdır. Bu bezlerden yapışkan bir sıvı çıkarır, bunlarla böcekleri avlar. güneş gülü çiçekleri bir sıraya dizili beyaz renkte ve üzüm taneleri gibi dizilidir. Bitkideki nektar damlaları sineklerin , kelebeklerin veya küçük farelerin bitkiye yapışıpmalarına neden oluyor.

İçeriğinde; Naftahion drozeronu, vitamin C, antosian boyama, elma, limon ve benzon asidi, tanenler, enzimler, ihtiva eder.

İçeriğindeki en etken madde Karboksioksi-naftakinon adlı maddedir. Bu madde özellikle cilt enfeksiyonlarına sebeb olan pnomokoklara karşı etkili olan antibiyotik bir madde içerir. Avrupa halk tıbbında, taze özsuyu siğiller için kullanılır ve dahilen bir afrodizyak olarak alınır.

Güneş Gülünün Faydaları


  • Spazm çözücüdür.
  • Öksürüğü kesici etkisi ile başta boğmaca gibi öksürüklü hastalıklar olmak üzere astım ve bronşitte de faydalıdır.
  • Farenjit ve larenjitte faydalıdır.
  • Vereme karşı etkilidir.
Araştırmalara göre Güneş gülü otu ekstresi, damlası, fitili veya natürel ilacı başta; bronşit, öksürük, boğmaca, farenjit ve larenjite karşı kullanılabilir.
  • Antibiyotik (mikropları öldürücü),
  • krampları çözücü,
  • öksürüğü önleyici,
  • balgam söktürücü ve iltihapları önleyicidir.
Homeopati’ye göre Güneş gülü tentürü başta; kramplı-tahrişli öksürük, boğmaca, ses kısılması, bronşit, astım, gırtlak hassasiyeti, akciğer veremi ve kemik veremine karşı kullanılır.

Güneş Gülü Nasıl Kullanılır


Güneş gülü otunun yaprakları, çiçeği ve sürgünleri kullanılır. Bitkinin toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra suda kaynatılarak içilebilir.

İki kahve kaşığı Güneş gülü otu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk bekletildikten sonra süzülerek içilir. Güneş gülü otundan günde 3-5 defa 4-6 hafta süre ile içilir.

Makalemizn sonuna gelirken, güneş gülü bitkisi hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz

 Sıradaki makalemiz : GÜVERCİN AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder