30 Ağustos 2014 Cumartesi

Güvercin Ağacı


Bu yazımızda, güvercin ağacının faydaları ve kullanım yöntemlerini bitkilerimiz.org okurları için derledik Yazımızın sizler için faydalı olacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz..

 

 

 

Güvercin Ağacı

 

Güvercin Ağacı (Hamamelis virginiana):  Kökeni Kuzey Amerika ile Japonya olan Hamamelis cinsi, kışın yaprakların döken çalı formundaki bitkidir. Çiçekleri ince yapraklı ve parlak sarı renkte çiçekleri olan ve 6-7 metreye kadar uzayabilen bir ağaçtır.  Acı fındık, cadı fındığı, çalı fıstığı, Amerika acıfındığı olarakta bilinmektedir.

Yapraklar almaşık eliptik ve dişli kenarlı alt yüzleri tüylüdür. Henüz kar kalkmadan ve yapraklanmadan demetler halinde sarı çiçekler açar.

Kış mevsiminin başlarında dökülmüş yapraklarıyla sopa gibi görünen ince dallarının üzerinde sapsız ve genelde dört tanesi bir arada kümeler oluşturarak açan pek ilginç ve gösterişli çiçek açarlar. Hoş kokulu olan bu çiçeklerin uçları kıvrıktır.

Uçucu yağ, tannik asid ve çeşitli maddeler içerir. Yapraklarının buhar damıtımıyla elde edilen cadı fındığı özü, taninler açısından zengindir. Ayriyetten, bileşiğinde bulunan diğer maddelerde pıhtılaştırıcı ve damar bözücü özelliklere sahiptir. Cildin gözeneklerini sıkıştırır ve cilt dokusunu rafineleştirir.
 

Güvercin Ağacının Faydaları


  • Kabız yapıcı etkisi ile ishali kesmekte faydalıdır.
  • Kanamaları durdurmaya yardımcı olur. Böylece yaralanmalarda ve basurda kanamayı durdurucu etkiler gösterir.
  • Deri hastalıklarında ve kramplarda faydalıdır.
  • Pişiğe iyi gelir.
  • Cilt bakımı için de kullanılır.
Ağrılı kan damarlarını onarıcı kan dolaşımını düzenleyici ağrı ve kan dindirici özelliklerinden dolayı kanamalara , basur, varis gibi ağrılı kan rahatsızlıklarına menopoza iyi gelir.

Güvercin Ağacı Nasıl Kullanılır


Dallarının kabukları ve yaprakları kurutularak çayı hazırlanabilir. Tentür ve fitil olarak da kullanılabilir. Ayrıca, doğal ilaç yapımında da kullanılır. Kullanımı genellikle haricendir. Çatal şeklindeki dalları su ve altın aramak için de kullanılmaktadır.

Güvercin ağacı hemoroid tedavisinde kullanılan birçok farmasotik ilacın aktif maddesini oluşturmaktadır.

Güvercin Ağacı Çayı


Bitkinin yapraklarından ve genç dallarından az miktarda kıyılıp suya atılır, iki dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp günde iki kez birer fincan içilir.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizler için faydalı bir yazı olduğu kaanatiyle bir sonraki yazımızın ilginizi çekeceğini düşünüyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz. İlgilendiğiniz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: GÜVERCİN KÖKÜ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder