30 Ağustos 2014 Cumartesi

Güvercin Kökü
Yazımız, güvercin kökünün faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında kaleme alınmıştır. İyi okumalar.

 

Güvercin Kökü

 

Güvercin Kökü (Jateorhiza palmata): Tropikal iklimlerde yetişen, kısa boylu bir ağaççığın köküdür. Vatanı Doğu Afrika sahilleri olup tropikal bölgelerde yetiştirilir. Dış yüzü buruşuk ve sarımsı esmer renkli, orta kısmı ise san renklidir. Kolaylıkla kırılabilir. Hafif kokulu ve acımsı lezzetlidir.

İçeriğinde; Nişasta, müsilaj, kolumbin ve kolumbo asidi denilen acı maddeler, Kolumbanin, Jatrorhizin ve palmatin adlı alkaloidler vardır. Acı olması sebebiyle ağız mukozasını tahriş eder ve taşıdığı alkolitler sayesinde mide hareketleri ve salgısını kamçılayarak iştah açar. 

 

Güvercin Kökünün Faydaları


Güvercin Kökü, İştah açar. İshal kesici etkisi ile dizanteride faydalıdır.

Güvercin Kökü Nasıl Kullanılır

 

Havuç biçiminde olan kökler mart ayında topraktan çıkarılır, yan köklerden temizlenir, yıkanır, 2 cm’lik dilimler halinde kesilir. Dikine dizilerek gölgede kurutulur. 

 

Güvercin Kökü Çayı


Güvercin Kökü Bitkisinin kurutulan kökleri suyla kaynatılarak bir süre demlendirildikten içilebilir. 1 bardak suya, 4-10 gr ufalanmış kök konur 5-10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir. Kökler toz haline getirilir, günde birkaç defa 0.5-1 gr hap halinde içilir. Fazla kullanılmamalıdır.

Makalemizn sonuna gelirken, güvercin kökü bitkisi hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz

Bir sonraki makalemiz: GÜZELAVRAT OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder