30 Ağustos 2014 Cumartesi

Güzelavrat otu
Güzel avrat otunun yapısal özellikleri ve faydaları hakkında hazırladığımız makalemiz sizlerin faydalanabilmesi için özenle birçok bilimsel kaynak incelenerek kaleme alınmıştır. Yazımızın sizler için faydalaı olcağını ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Güzelavrat Otu

 

Güzelavrat otu (Atropa belladonna )  , patlıcangiller familyasına ait çok yıllık otsu bir bitkidir. Siyah renkte, kiraza benzeyen meyveleri olan, mor renkli çiçekler açan, 1,5 metreye kadar boylanabilen, nahoş kokulu ve zehirli bir bitkidir. Mayıs-ağustos ayları arasında çiçek açar.

Güzelavrat otu, çoğunlukla etli köke sahip bir yarı çalı olarak görülür. Yetiştiği alanlar çoğunlukla kireçten zengin topraklı, nemli ve loş yerlerdir, koru ve orman açıklıklarında yetişir.

Eski çağlarda yaşayan kadınların gözlerine sürdüğü ottur. ilk makyaj malzemesi olarak da bilinir. isim hikayesi buradan gelmektedir. Türkiye’nin birçok yöresinde yetişen Güzelavrat otu Ege üniversitesi tarafından kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

DİKKAT:  
Atropin, skopolamin ve hyosiamin adlı alkaloidler içerir. Bileşiminde bulunana bu alkolidlerden özellikle Atropin yüksek dozda alkolit yapısına sahip olmasından kaynaklı zehirlidir.  
Tıbbi kullanımlarda göz hastalıklarının tedavisi ve anestezi alanlarında kullanılan bu madde , güzelavrat otunda yüksek miktarda bulunduğundan bitki zehirli bitkiler sınıfına girmektedir ve uzman kontrolü olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.


Güzelavrat Otunun Faydaları


Güzelavrat otu, hekimlikte ilaç yapımında kullanılan bu bitkiden, ağrı kesici özelliği ile ağrı kesici ilaçların üretiminde faydalanılır.

Orta Kulak ve bademcik iltihaplarına karşı etkilidir. Mide ve bağırsak, kalp, sinir, beyin ve astım hastalıklarında kullanılan ilaçların üretiminde de kullanılır.

Güzelavrat otu, parkinson hastalığında görülen şikayetleri azaltır. Kalbi yavaşlatır ve kan basıncını yükseltir. Yüksek dozlarda tersine etki gösterir. Gastrit ve ülser şikayetlerini azaltır.
  • Spazm çözücüdür.
  • Çocuklarda görülen gece altını ıslatmaları önlemeye yardımcı olur.
  • Nefes darlığını giderir ve özellikle astım nöbetlerinde nefes almayı kolaylaştırır.

Güzelavrat Otu Nasıl Kullanılır


Kullanılan kısımları kökleri ve yapraklarıdır. Fakat çok zehirli bir bitki olduğu için ancak uzmanlar tarafından hazırlanan ilaçlar içerisinde kullanılır. Evde kullanılması tehlikelidir.

Güzelavrat otu. bütün bir bitki olarak zehirlidir. İnsan için zehirliliği yüksektir. 10 kadar meyva veya 1 gr kuru yaprak, tehlikeli zehirlenmeler yapar. ancak önerilen miktarlada kullanılmalı, ve bu yüzden kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tencereye konulup limon veya elma ile kaynatılıp suyu içilir ve ya sigara şeklinde sarılarak kullanılır.

Başlıca zehirlenme belirtileri baş ağrısı, aşırı sinirlilik, boğazda kuruluk ve susuzluk hissi, sayıklama ve hayal görmedir. Zehirlenme halinde derhal bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor, sıradaki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: HAŞHAŞ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder