29 Ağustos 2014 Cuma

Gıvışkan otu


Bu yazımızda , Gıvışkan otunun faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için derledik. İyi okumalar.

 

Gıvışkan Otu

 


Gıvışkan Otu (Silene vulgaris): Karanfilgiller familyasındandır ,1 metre boylarında, beyaz çiçekler açan, çok yıllık otsu bir bitkidir.

Saponinler, organik asitler, flavon ve glikozid içerir. Bu özellikleri itibariyle özellikle anti oksidan yapısı öne çıkaren, tıbbi etkileri açısındanda ödem attırıcı olmasıyla tavsiye edilmektedir.

Gıvışkan Otunun Faydaları


Doğal bir idrar söktürücüdür. Ayrıca idrar yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca bitkinin yaprakları yemeklerde, börek yapımında kullanılabilir.

Gıvışkan Otu Nasıl Kullanılır


Temmuz-ağustos aylarında olgunlaşan çiçekleri toplanarak gölgede kurutulur. Bitki bütün olarak kurutulduktan sonra sıcak suda demlenmek suretiyle çayı kullanılır. Ayrıca, taze yaprakları yemeklerde ve börek yapımında kullanılır.

Güney ve Batı Anadolu’da çiçek açmadan toplanan yaprak ve taze dallar sebze olarak kullanılır.

Süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. 1 litre kaynar suya kurutulmuş kök ve yapraklardan 50 gram konup 10-15 dakika demlendikten sonra günde 2-3 kez birer bardak içilir.

Yazımızın okurlarımızın yaralanabildiği bir yazı olduğunu ümidediyor, bir sonraki makalemizn dikkate değer olduğunu vurmalamak istiyoruz. vakit ayırıp yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale. GOTU KOLA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder