30 Ağustos 2014 Cumartesi

Haşhaş


 Haşhaşın yapısal özellikleri ve faydaları hakkında derlediğimiz makalemiz birçok bilimsel kaynak incelenerek sizlerin faydalanabilmesi için özenle kaleme alınmıştır. Umuyoruz sizlerde yazımızdan faydalanabilirsiniz. İyi okumalar

 

Haşhaş

 

Haşhaş (Papaver somniferum);  gelincikgiller familyasından Papaver cinsini oluşturan bir, iki ya da çok yıllık bitki türüdür.
Bitki 50-120 cm boyunda, az veya orta dallı, kapsülleri büyük(5 cm çaplı), kalın kabuklu, konik, yuvarlak,olgunlaşınca delikleri açılmayan türdür. Haşhaş, yazların sıcak geçtiği, orta derecede yağış alan yerleri sever.

M.Ö 3000 yılından bu yana yapıldığı ve anavatanının Ön Asya olduğu bilinmektedir. Çiçekleri açık mordan koyu mora kadar değişen renkli, dip kısımları koyu mor renklidir. Tohumlar mavimsi-gri veya kahverengidir. Anadolu’da açık haşhaşın en çok rastlanan varyetesidir.

Haşhaş, yazlık ve kışlık formları bulunan, fakat kışlık ekildiğinde daha verimli olan tek yıllık bir bitkidir. Kazık köklü olup, zayıf gelişen yan kökleri vardır. Haşhaş bitkisinin (Papaver somniferum L.) bir çok alt türü ve çeşidi bulunmaktadır.

Bitki tek saptan ibaret olabileceği gibi özellikle kışlık ekimlerde 8-10 adet dal meydana getirebilir. Bitki boyu 100-120 cm, sap ve dallar yuvarlak, içleri boş, bitki üzeri puslu, rengi koyu yeşilimtıraktır. Haşhaş yukarıdan aşağıya doğru dallanmakta, en yaşlı dal en üstte, en genç dal ise en altta bulunmaktadır.

İçeriğinde morfin, kodein, tebain, papaverin, narkotin gibi maddeler vardır . Haşhaş tohumu, iyot, manganez, magnezyum, çinko ve bakır gibi çeşitli mineraller bakımından oldukça zengindir. Tiamin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, niasin, folik asit gibi B kompleks vitaminleri için çok iyi bir kaynaktırve Antioksidan özelliğiyle vücudu hastalıklara karşı korur.

Haşhaşın Faydaları


Kurutulmuş haşhaş yaprakları merhem haline getirilip ağrıyan bölgeye konursa ağrıyı keser.
Afyon öncelikle sinir sistemini etkiliyen uyuşturucu bir etkiye sahiptir.
  • Konsantrasyonu ve kara verme yeteneğini azaltır.
  • Uyuşukluk ve uyku verir.
  • Solunumu zayıflatır.
  • Kalp atışlarını yavaşlatır ve tansiyonu düşürür.
  • Bağırsak hareketlerini yavaşlatarak kabızlığa neden olur.
  • Cinsel isteği ve gücü azaltır.
  • Ayrıca afyon bağımlılık yapabilir. 
Vücudumuzun dışarıdan alınması gereken yağ asitlerinden olan omega-3 açısından iyi bir kaynaktır. Güçlü bir  karbonhidrat kaynağıdır. İnsan vücudu için gereken enerji ihtiyacını arttırmaya yardımcı olur.

Haşhaş Nasıl KullanılırHaşhaşta bulunan afyon, uyuşturucu ve zararlı maddeler de içerdiği için uzman bir hekim gözetimi dışında kullanılmamalıdır.

Haşhaşbaşı, haşhaşın olgunlaşmasından, sütlüyken toplanan ve kurutulan, tohumları çıkarılan kapsül meyveleridir. Bileşiminde toplanma zamanına göre değişen afyon alkaloitleri vardır. Harici ağrı dindirici olarak, özellikle diş hekimliğinde kullanılır. 

Haşhaş yağı yemeklerde ve sabun yapımında kullanılır.  Afyonu çıkarılmış haşhaş tohumu yağ elde etmek ve çöreklere tat vermek için kullanılır.

Haşhaş Yağı


Haşhaş yağı, haşhaş tohumlarından soğuk pres yöntemiyle elde edilen bir yağdır.  Haşhaş yağı, Omega-6 ve Omega-9 yağ asitlerince zengindir. Bu yağda yüksek oranda E vitamini bulunmaktadır. Antioksidan etkiye sahiptir. vücuttaki doku hücrelerinin yapı taşlarını oluşturup, bağışıklık sistemini güçlendirerek kan dolaşımını düzenlenmesine yardıcı olur. Aromaterapide masaj yağı olarak kullanılır.

Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır. Saça friksiyon şeklinde uygulanır. Haricen çıbanlara sürülür.

Makalemizin sonuna gelirken sizler için araştırdığımız, haşhaşın yapısal özellikleri ve faydaları hakkındaki yazımızn okurlarımızın faydalandığı bir yazı olduğunu umudediyor, zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ediyoruz.

Sıradaki makalemiz: HASIR OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder