30 Ağustos 2014 Cumartesi

Hasır otu


Hasır otunnun faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine kaleme alınan yazımızın siz değerli okurlarımızn yararlanabileceği bir yazı olacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Hasır Otu

 

Hasır otu (Typha), çok yıllık, otsu bitki cinsidir. Typhaceae familyasının iki cinsinden biridir. Durgun su ve bataklıklarda yetişir. Bataklıklarda yetişen düz, ince uzun ve dayanıklı olan yaprakları hasırcılıkta kullanılır. Dişi ve erkek çiçekleri aynı eksende ayrı başaklar durumunda toplanmıştır.

1-2 metre boylarında çok yıllık otsu bir bitkidir. Durgun su ve bataklıklarda yetişir.Ege de “hasır” adı verilen ve yerlere kilim gibi serilen örtüler bu bitkinin kurutulmuş uzun yapraklarıyla semerler ve yastıklar doldurulur.

Hasır Otunun Faydaları


  • Kökü idrar artırıcı ve idrar yolları antiseptiği olarak (bilhassa bel soğukluğunda) faydalıdır.
  • Kaynatılan suyunun buharını teneffüs etmek nezleye iyi gelir.
  • Külü ağız yaralarında faydalıdır.
Çiçekleri yağ ile ezilerek hazırlanan merhem yanıklarda ve fıtığın kapatılmasında kullanılır. Bağırsak yaralarında lavman yapıldığında etkili bir tedavi edicidir.
  • İshal kesici, idrar artırıcı,
  • Terletici, ağrılı aybaşı hallerinde ağrı kesici olarak kullanılır.

Hasır Otu Nasıl Kullanılır


Yeşil yaprağının suyu dalak hastalıklarına karşı kullanılır. 1 bardak suya, 4 gr kök konur, 10 dk bekletilip içilir. Çiçeği semerci kozalağı olarak tanınır.

Bazı hastalıklardan sonra deride görülen sivilcelere karşı kullanılır. 2 bardak kaynar suya, 1 kaşık ufalanmış bitki konur, soğuduktan sonra süzülür, bu su ile cilde pansuman yapılır.

Yazımızın sonuna gelirken, Hasır otunnun faydaları ve kullanım yöntemlerihakkında derlediğimiz çalışmanın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ediyoruz. sıradaki yazımızın ilginizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Bir sonraki makale: HATMİ ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder