30 Ağustos 2014 Cumartesi

Hatmi Çiçeği


Hatmi çiçeğinin faydaları, özellikleri ve kullanımı hakkında kaleme alınan makalemiz siz değerli okurlarımızın yararalanabileği bir yazı olması temennisiyle, iyi okumalar dileriz.
 

Hatmi Çiçeği 

 

Hatmi Çiçeği (Althaea ) , Ebegümecigillerden; büyük, yuvarlak, yumuşak yapraklı ve uzun köklü bir bitkidir.
Anavatanı Doğu Hindistan ve Çin’ dir.Ülkemizde, Halk arasında Hitmiye, Hire, Devegülü, Silindir Çiçeği, Gülhatmi gibi adlarla anılır. Çiçekleri beyazımsı mor veya pembedir.

Temmuz-agustos aylarinda, pembemsi-beyaz renkli çiçekler açan, 50-150 cm yüksekliğinde, çok senelik, otsu ve tıbbî bir bitkidir. Sulak çayırlar ve dere kenarlarında bulunur. Gövdeleri dik ve tüylüdür. Yaprakları saplı ve çok tüylüdür.

Çiçekler, dalların ucundaki yaprakların koltuğunda tek veya gruplar hâlinde bulunur. Kökleri salata, şekerleme gibi yiyeceklere tat vermek için kullanılmaktadır.

Tıbbi kullanımlarda,  kökü ve yaprakları kullanılan hatmi çiçeğinin içeriğinde bol miktarda müsilaj bulunurken,  nişasta, sakkaroz, galaktoz, pektin, yağ, tanen ve asparagin maddelerde içermektedir.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları


Vücudun herhangi bir yerinde çıkan sivilce, akne, yaraların üzerine lapa haline getirilen hatmi çiçeği sürülürse kısa zamanda yaraları onarıcı etkisini gösterir.

Diş sağlığı konusunda da son derece faydalı olan hatmi çiçeği, diş eti çekilmelerinde, diş iltihaplarına çözüm getirir. Rahim hastalıklarında hatmi çiçeği, rahmin içinde çıkan hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. 

Böbrek taşı olan kişilerin hatmi çiçeğinin tozunu kullanmaları halinde böbrek taşlarının eritilmesinde önemli yardımcı tedavi unsurudur.

Hatmi Çiçeği Nasıl Kullanılır


Bitkinin kullanılan kısımları yaprakları, çiçekleri ve köküdür. Yaprakları bitki çiçekliyken ve çiçekler tamamen açmadan toplanır ve gölgede kurutulur. Hatmi çiçeğinin en faydalı kısmı kökleridir.

Köklerinin böbrek iltihapları başta olmak üzere vücudunuzdaki birçok iltihabı yok edici özelliği vardır. Kökler ise yaslı bitkilerden sonbaharda alınır, kabukları soyularak gölgede kurutulur. Bütün bitki fazla miktarda müsilaj taşır.

Yaprak, çiçek veya kökleri haricen ve dahilen göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Çiçekleri gölgede kurutulup çay gibi demlenince göğüsü yumuşatır ve öksürüğe iyi gelir. Dövülmüş hatmi taneleri vücuda sürülürse, sinek ve böcek ısırmalarını önler.

Hatmi Çiçeği Çayı


Hatmi çiçeğinin tentürü olarak;  yapraklarını kurutur ve 1 litre kaynamış suyun içine bir tutam hatmi çiçeği yaprağı atarsanız demlediği anda çay olarak içebilirsiniz. Ayrıca bu çay ile yüzünü yıkamanız güneş lekelerini geçirecektir.

Hatmi çiçeğinin çayı olarak, , 1 -2 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 10 dakika demlendirilerek çayı hazırlandığında, Sakinleştirici etkisi için günde üç kez birer bardak içilebilir. Aynı aynı çay, yapılan gargara, ağız ülserlerine iyi gelir.

Hatmi çiçeği çayının idrar söktürücü özelliği vardır. Mide bağırsaklardaki sıkışmış gazın atılmasını sağlar. Soğuk algınlığına, bronşite, öksürüğe karşı içeceğiniz hatmi çiçeği çayı son derece faydalı olacaktır.

Yazımızın sonuna gelirken , hatmi çiçeğinin faydaları, özellikleri ve kullanımı hakkında derlediğimiz makalemizin sizler için faydalı olduğunu ümidediyor, ilgilendiğiniz için teşekkür ediyoruz. Sıradaki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgulamak ister okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar.

Bir sonraki makalemiz: HAVA CİVA OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder