30 Ağustos 2014 Cumartesi

Hava civa otu


Bu yazımızda, hava civa otunun faydaları ve kullanımı hakkında bilgileri siz değerli okurlarımız için derledik. İyi okumalar.

 

Hava Civa Otu

 

Hava civa otu (Alkanna tinctoria) : Kumlu topraklarda yetişen, mavi çiçekli, çok yıllık bir bitkidir. Tanen, alkannin adında kırmızı boya maddesi ve mum içerir.

Anavatanı Akdeniz olarak bilinmektedir. 20 – 30 cm boyunda mayıs ve temmuz aylarında mavi çiçekler açan otsu bitkidir. Köklerinde kırmızı boyar madde bulunmaktadır.

Köklerinin dış tarafı sarı, içindeki öz kısmı kırmızımtıraktır. Köklerinin kabuğunda kırmızı bir boya bulunur ki, bu boya suda erimez. Alkolde, eterde ve yağlarda erir. Bundan dolayı bu kök bazı maddeleri ve ilaçları boyamak için kullanılmıştır. Köklerden elde edilen boya, eczacılık endüstrisinde, merhem, dudak boyası ve yağların boyanmasında kullanılır.

Hava Civa Otunun Faydaları


Hava civa otu genellikle yanıklarda kullanılan bir bitkidir, evde yapılan merhemlerle çok uzun yıllar yanık pomadı olarak kullanılmıştır. İdrar ve balgam söktürür. Bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ağrıları giderir.

Hava Civa Otu Nasıl Kullanılır


Havacıva otunun kökleri kurutulduktan sonra kaynatılarak kullanılır. Kuru ot kaynatılarak çayı hazırlanabilir. Çiçekler ve tohumları da kullanılır. 

Ayrıca Havacıva otunun, kökünden kırmızı boya elde edilir. Başka bir kullanım şeklide tuzsuz tereyağ ve saf zeytin yağı ile karıştırılarak günde bir çay kaşığı kadar yenir. Bu elde edilen karışım yanık ve yara tedavisinde merhem olarak ta kullanılabilir.

Hava Civa Otu Çayı


Havacıva otu kurutulup kaynatılmış suda 5 dakika bekletildikten sonra tüketilebilir. Günde 3 bardak içilirse balgam söktürücü olarak faydası görülür. 

Hava Civa Otu Merhemi


2 kaşık zetinyağı, az balmumu, 50 gram hava cıva otu ile karıştırılır. Isıtıldıktan sonra bere ve şişlerin üzerine koyulup sarılır.

Yazımızı burada sonlandırırken okurlarımızın yazımızdan maxsimum düzeyde yararlanabildiğini ümidederek, bir sonraki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak isteriz. Zaman ayırıp makalemizle ilgilendiğiniz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:  HAVLICAN OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder