30 Ağustos 2014 Cumartesi

Havlıcan otu


Havlıcan otunun yapısal özellikleri ve faydalarını incelediğimiz yazımız siz değerli okurlarımızın faydalanabilmesi için bir çok bilimsel kaynaktan özenle incelenerek hazırlanmıştır. makalemizden yararlanabileceğiniz umuduyla iyi okumalar dileriz.

 

Havlıcan Otu

 

Havlıcan otu (Alpinia) ; zencefilgiller familyasından güzel çiçekli, ıtırlı, çok yıllık, otsu bitkidir.Asya’nın tropik bölgelerinde yetişir. 150 kadar çeşidi vardır. Diğer ismi galangal veya Çin zencefilidir.

Toprak üstü sapları çok fazla dallanmış rizomlardan (kök saplarından) çıkar, ilâve sapları da olabilir. Yüksekliği pek çok türünde3 m. ye varır. Yaprakları ince, uzun şeritler gibidir. Salkımlar halinde pembe ya da beyaz çiçekler açar.

Vatanı güney Çin olan havlıcan günümüzde Tayland, Endonezya ve doğu Hindistan’da kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

İçeriğinde Alpinol ve Alpinin gibi  kas ve sinir sistemlerini güçlendiren maddeler vardır. Havlıcan yağı denilen uçucu yağ, flavonlar ve sarı madde içerir. Buö zelliklerinin yanında, reçine ve zamk türevleri ve az miktarda rhamnozlar da mevcutken. Vitaminler, mineraller bakımındanda zengin bir bitkidir..

Havlıcan Otunun Faydaları

 
  • Ağrıları geçirir, özellikle romatizma ağrısı çekenlere çok faydası vardır.
  • Baş ağrısı ve baş dönmelerini dindirir.
  • İdrar söktürür.
  • Mideyi güçlendirir, sindirim sisteminin düzene girmesini sağlar.
  • Mide ve bağırsaklarda biriken gazları gidermesi bakımından da etkili bir bitkidir.
Vücuda kuvvet verir. Çocukların idrar tutamaması gibi durumlarda ,Havlıcan kaynatılıp balla tatlanlandırılarak içilir. Havlıcan, civanperçemi öğütülüp, incir, hurma ve balla karıştırılarak macun yapılıp yenmeleri tavsiye edilir.

Vücuda kuvvet vermesi açısından ise  Havlıcanın, ısırgan otu tohumu, keten tohumu, polen öğütülüp balla macun yapılarak yenmesi tavsiye edilir.

Havlıcan Otu Nasıl Kullanılır


Baharat olarak kullanılan yerleri, uçucu yağ içeren kök sapları, yani toprakaltı gövdeleridir.  Taç yaprakları sarı renkli iki dudak şeklinde açıkmış olup ortadan üç dilimli koyu kırmızı irice bir göbeğe sahiptir.

Kurutulmuş rizomları hamur işlerinde kullanılır. Bu rizomlardan elde edilen yağ sarı sıvıdır.
Serinletici olup, kafur benzeri kokuya sahiptir. Kurutulmuş rizomları ve türevleri acımtrak aromalıdır.

Havlıcan kökü, meşrubatlarda, dondurma, şekerlemeler, tarım ürünleri, çikolata çeşitlerinde kullanılabilir. Rizomları ayrıca zencefil gibi baharat olarak da kullanılır.

Havlıcan Çayı


Bir bardak suya , yarım kahve kaşığı havlıcan karıştırılır, 10-15 dakika kadar bekletilir, karıştırdıktan sonra içilmelidir. Kolay içebilmek için, içine yeteri kadar şeker koymakta yarar vardır. Günde iki ya da üç bardak içilirse hemen yararı görülür.

Yazımızın sonuna gelirken, yazımızla ilgili fikir ve önerilerinizi yorumlar kısmında paylaşabileceğinizi hatırlatır, bir sonraki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak isteriz. Zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:  HAVUÇ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder