30 Ağustos 2014 Cumartesi

Havuç


Havucun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırlamış olduğumuz makalemiz bitkilerimiz.org okurları için özenle hazırlanmıştır. İyi okumalar dileriz.

 

Havuç

 

Havuç (Daucus carota), maydanozgiller familyasından, koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki yıllık otsu bir kültür bitkisidir.

Türkiye’de yörelere göre gelinparmağı, pürçüklü, balkamış, deper otu, yerebatan, yer otu, yerekaçan, kızıl ot gibi değişik isimlerle kullanılır.

Akdeniz ülkelerinde, Afrika’da, Avustralya’da, Yeni Zelanda’da ve Amerika’da çok yaygın olan bir sebzedir. 60 kadar türü bilinmektedir.

Havuç, A vitamini bakımından çok zengindir. Bol miktarda A vitamini barındıran Havuç B, C, D ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Özellikle bileşiğindeki karoten, şeker ve fosfor göz sağlığı açısından çok önemlidir.

Havucun Faydaları


 Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Vücuda, kalbe ve gözlere kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Bitkinliğe ve Kansızlığa iyi gelir.
  • Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır.
  • Kansere karşı koruyucudur.
  • Kandaki kolesterol oranını düşüren Havuç, kalp hastalıkları ve damar sertliğine faydalıdır.
  • Kalp krizi ve felç riskini azaltır.
  • Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olarak kanı temizler.
  • Cilde tazelik ve canlılık verir. Cilt hastalıklarına karşı yararlıdır.
  • Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir.
  • Diş etlerini güçlendirir.
Havuç, düzenli olarak yenildiğinde, sigara içen kişileri de içermek üzere, bedenin akciğer kanserine yakalanma rizikosunu en aza indirgemektedir: 
Ayrıca havucu sık ve bol tüketen kişilerin gırtlak, mesane (idrar kesesi), rahmin boyun bölümü, kalınbağırsak, prostat ve yemek borusu kanserlerine yakalanma rizikosunun %50 oranında; menopoz döneminin sonrasını yaşayan kadınlarda, göğüs kanserlerine yakalanma rizikosunun %20 oranında azaldığı yapılan araştırmalar sonucunda saptanmıştır. 

Havuç Nasıl Kullanılır


Havucun kökü, yaprakları ve tohumları kullanılır. Ayrıca havucun suyu ve turşusu da tüketilir. Kurutulmuş tohumları kaynatılarak yapılan çay iştah açar ve anne sütünü arttırır.

Havuç tohumu, ayrıca aybaşı kanamalarına da iyi gelir. Rendelenmiş havuca limon suyu katılarak hazırlanan maske özellikle yağlı ciltlere çok faydalıdır. Havuç suyu mide ve bağırsak hastalıklarına da faydalıdır.

Havuçlar kirli olsa bile kabuğunu soymamak gerekir. Çünkü yarım kilogram havuçta 30 mg C vitamini, B1-B-B6 vitaminleri, kalsiyum, demir ve potasyum mineralleri bulunur ve bunların büyük bölümü kabuğun altındadır.

Havuç Suyu


Havuçta bulunan alpha-phellandrene, cinnamic acid maddeleri güçlü bir laxative özelliğe sahip olduğundan, bağırsak sisteminin Sağlıklı çalışmasında oldukça etkilidir. Taze sıkılmış havuç , bağırsaklarda oluşan ve

Bağırsak Kanserine yol açabilen nitrozamini, nötralize edebilen zararsız hale dönüştüren (antinitrosaminic) etkin maddelere sahiptir.

 Havucun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırlamış olduğumuz makalemizin sonuna gelirken sizler için faydalı bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki yazımızın dikkatinizi çekebileceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale: HAYIT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder