30 Ağustos 2014 Cumartesi

Hayıt


Bitkilerimiz.org olarak, hayıt otunun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemiz umuyoruz ki siz değerli okurlarımızı yararlanabileceği bir yazı olacaktır. İyi okumalar. 

Hayıt 

 

Hayıt otu  (Vitex agnus-castus), mine çiçeğigiller familyasından çok yıllık tıbbi bitki türüdür. Mineçiçeğigiller familyasındandır. Hayıt kışın yapraklarını döken, oldukça baharatlı bir kokuya sahip, beyaz-mor çiçekli çalımsı bir ağaççıktır.

Çiçekleri yaz sonu açar ve sonbaharda minik yemişler verir. Yaprakları 5-7 yaprakçıktan oluşur. Akdeniz bölgesinde bolca bulunur. Kökü, yaprakları, yemişleri şifa için, sapıysa sepet yapımında kullanılır. Hayıtın bilimsel adı Yunanca’da namus anlamına gelen agnos-castus’tan gelir.

Ülkemizde Akdeniz ile Ege bölgelerinde yaygın olarak yetişir. Ayrıca, Fransa, İtalya, Yugoslavya, Yunanistan, Suriye, Lübnan’da da yetiştiği bilinmektedir.

Meyve ve tohumlarında  % 4-6 oranında eterli uçucu yağlar, Alkaloit, %1 oranında flavonoidler, %1-3 oranında yağ asitleri, iridoid-glikozitler, steroidler, vitaminler, tanen ve resin gibi mineral vitaminler olduğu tespit edilmiştir.

hayıt Otunun Faydaları


  • Hayıt bitkisi hemen her yaştaki kadın için faydalar içeren bir bitkidir.
  • Hayıt bitkisi yüksek ateşe, baş ağrılarına gaz sorununa, idrar arttrımaya iyi gelmektedir.
  • Ancak hayıt otu en çok adet sorunu olan kadınlar için faydalı bir bitkidir. Regl öncesi stres, kanama gecikmesi, ağrılar, göğüslerdeki hassasiyet, adet krampları ve depresyon gibi rahatsızlaklar için hayıt otu bire birdir.
Batı Anadolu bölgesinde (Muğla ve Aydın) çiçeklerinden elde edilen uçucu yağı, kekik yağı yerine kullanılmaktadır.

Erkeklerde testesteron, kadınlarda ise östrojen fazlalığının neden olduğu aşırı kıllanma ve sivilcelere (akne) karşı, hayıt meyvesi terapisi hormonları dengeleyerek yardımcı olabilir.

Hayıt otu erkeklerde cinsel isteğin azalmasına sebep olmaktadır. Bu bitki genellikle kadınların adet sorunları için kullanılsa da erkeklerde depresyona bağlı iktidarsızlık durumlarında da kullanılır.

Hamilelik sürecine girilmeden önce tüketimi fayda sağlarken, doğal hormon düzenleyici sayesinde, yumurtlama periyodunu düzenler ve hamile kalma şansını artırır.

hayıt Otu Nasıl Kullanılır


Yarım çay kaşığı miktarındaki hayıt tohumu bir miktar ezilir. Daha sonra bu hayıt tohumu 1 su bardağı miktarındaki suyun içinde kaynatılır. 15 dakika boyunca demlenmesi beklendikten sonra süzülüp içilir. Hayıt çayının taze olarak hazırlanması ve bekletilmeden, soğutulmadan içilmesi önerilmektedir. 

Hayıt Otu Şurubu


Çiçekleri haşlanarak uyartıcı şurup elde edilir. Dahilen infusyon yani; Bitkilerin suyun kaynama noktası altında demlenmesi ile bitkisel ilaçların suya geçirilmesi ile oluşan çözelti.  halinde kullanılır (dahilen tentür veya çay gibi içecek olarak alınır).

Uçucu yağı ise uyarıcı olarak haricen kullanılır.  Meyveleri süt salgısını arttırıcı özelliği olup, menopoz ve adet düzenleyici olarak kullanılırken,  halk arasında idrar arttırıcı, gaz söktürücü ve yatıştırıcı olarak da kullanılmaktadır.

Yazımızın sonuna gelirken ,  hayıt otunun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimizmakalemizin sizler için faydalı olduğu kanaatiyle bir sonraki yazımızında dikkatinizi çekebileceğini düşünüyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale: HAZANJBEL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder