30 Ağustos 2014 Cumartesi

Hazanbel


Hazanbel otunun faydaları ve kullanım yöntemlerini okurlarımızın yararlanabilmasi için itinayla hazırlayıp sizlerin beğenisine sunuyoruz. Umuyoruz sizlerin yararlanabildiği bir yazı olurken okurlarıkmızında beğenisini kazanmış oluruz. keyifli okumalar dileriz. 

Hazanbel

 

Hazanbel (Acorus Calamus), yılanyastığıgiller ailesine bağlı bir bitki türüdür. Hazanbel otu ülkemizde Karadeniz bölgesinde ve İç Anadolu Bölgesinde yetişen bir bitki türüdür. Boyu yaklaşık olarak 100 –150 cm arasında değişiklik göstermektedir.

Suyu seven bir bitki türü olduğu için genel olarak sulak alanlarda yetişmektedir. Meyvesi bitkinin ortasında bulunmaktadır. Ekşi bir tadı bulunmakla birlikte meyveleri siyah ve gri renklidir.

Azakeğeri, ve eğir otu olarak da bilinen bu su bitkisi, genellikle göllerin, su birikintilerinin ve durgun suların kıyılarında yetişir. 1550 yıllarında Anadolu dan Avrupa’ya tıbbi bitki olarak götürülmüş ve bu şekilde Avrupa’ya yayılmıştır.

İçeriğinde, uçucu yağ bulunurken, bu yağda asamil alkol, ögenol ve asaron bulunmaktadır. Halk arasında hazanbel, azak eyeri, azak ereği, eğil, yer otu adlarıyla da bilinene hazanbel otu içerdiği A vitamini, C vitamini etken madde içermekte vebu etkileriyle özellikle prostat büyümesine engel olan  önemli bir yardımcı tedavi unsuru olmaktadır.

Hazanbel Otu Faydaları


Özellikle sindirim sistemi üzerindeki etkisi ile çok faydalıdır. İştah açar ve iştahsızlığı giderir. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir.
  • Gastrit, mide ülseri ve ekşimesinde faydalıdır.
  • Karın ağrısını geçirir.
  • İdrar, gaz ve adet söktürücüdür.
  • Spazmları giderir.
  • Sinirleri yatıştırır, ağrıları dindirir ve ateşi düşürür.
  • Terleticidir.
  • Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır.
  • Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen eğirotu, sarılıkta da faydalıdır.
Vücudu zehirli maddelerden arındırmaya yardımcı olur. İştah açıcı özelliğinin yanısıra, mide ve barsak gazlarını yok eder, mide ekşimesinde kullanılır.

Ayrıca gut hastalığı ve sarılık tedavisinde kullanılmaktadır. Yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Ateş düşürür, ter söktürür ve diş etlerini kuvvetlendirir.

Hazanbel Otu Nasıl Kullanılır


Kurutulduğunda bu etkinlikleri azalır. İlkbahar başlangıcında veya sonbahar sonunda toplanır. Dış kabuğu soyulduktan sonra veya soyulmadan güneşte kurutulur.  

Hazanbel çayı


Hazanbel otunun taze kökleri, kabuklarından soyulduktan sonra kurutulup suda kaynatılarak çayı yapılır. Kökünden yapılan çay içilebileceği gibi harici olarak da kullanılabilir.

Hazanbel Kökü


Hazanbel Kökü çiğnenirse diş ağrısını keser ve diş etlerini güçlendirir. Hazanbel Kökü, kereviz tohumu ile kaynatılıp balla karıştırılarak yenirse prostata karşı faydalı olur.

1 bardak suya,dövülmüş bir kahve kaşığı kök konur. 20 dakika sonra süzülür. Yemekler üzerine günde 2-3 bardak içilir.2 hafta kullanımdan sonra 1 hafta ara verilir. Atkuyruğu otuyla birlikte içilmeye devam edilirse,kemik erimesine ve kemik zafiyetine iyi gelir.

Yazımızın sonuna gelirken , makalemizle ilgili fikir ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmanızın altını çizerek , bir sonraki yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulamak isteriz. Zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:  HERCAİ MENEKŞE

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder