30 Ağustos 2014 Cumartesi

Hercai menekşe


Bitkilerimiz.org olarak hazırladığımız, hercai menekşenin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkındaki yazımızın sizler için faydalı olacağı kanaatiyle iyi okumalar dileriz.

 

Hercai Menekşe

 

Hercai menekşe (Viola tricolor) , menekşegiller familyasına bağlı bir menekşe türüdür. Çok yıllık duyarlı otsu bitki olmasına karşın, en verimli dönemi, tohumundan yetiştirildiği birinci yılıdır. Bu yüzden bir ya da en çok iki yıllık olarak yetiştirilen hercai menekşe bitkisi 20 cm’ye kadar boylanabilir.

Özellikle çok renkli olan kültür hercai menekşesinin çiçekleri sarı, turuncu, kırmızı, kızıl ve mavinin her tonunda açar. Olgunlaşan meyvesi toz gibi olan tohumlarını taşıyan kapsüller halindedir. Bitki, tohumlarıyla çoğalır.

Taç yapraklarının arkasında, bal özü içeren birer uzantı ya da mahmuz bulunur. Çiçeğe gelen arılar bu tatlı sıvıya ulaşabilmek için daha büyük olan en alttaki taç yaprağa konarlar. Böylece arılar balözünü emerken çiçeğin erkek organlarında bulunan çiçek tozları da arıların tüylerine yapışıp kalır.

Arıya yapışmış olan çiçek tozlarının aynı çiçekteki dişi organın tepeciğine bulaşmasını önlemek üzere tepeciğin üzeri koruyucu bir kapakla örtülüdür.

Arılar bir çiçekten uçup başka bir hercai menekşe çiçeğine konduklarında, balözü emebilmek için bu kapakçığı hortumlarıyla açarlar ve bir önceki çiçekten getirdikleri çiçek tozlarının bir bölümünü dişi organın tepeciğine bırakırlar. Böylece çiçekler döllenerek meyveye dönüşürler. Meyve olgunlaştığında çatlayarak kayık biçiminde üç parçaya ayrılır ve içindeki tohumları çevreye saçar.

İçeriğinde; Salisilik asid, metil salisilat, violin, rutin glikozidi, violaksantin, zeoksantin, flavoksantin, kalsium ve magnezyum tuzları, tanenler bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde,Hercai menekşe vücutta metabolizma mekanizmasını düzenler, regüle eder.


Hercai Menekşenin Faydaları


Sakinleştirici ve uyutucu etkileri sayesinde vücut rahatlar, baş ağrıları geçer. Uykusuzluğa karşı da oldukça faydalı bir bitkidir.
  • İdrar söktürür ve idrar yollarındaki iltihaplara karşı faydalıdır.
  • Sistitte, sık ve ağrılı idrar yapma durumlarında iyileştirici etkisi vardır.
  • Damar sertliğine karşı koruyucudur.
  • Öksürüğü keser.
  • Egzama başta olmak üzere, cilt hastalıklarına karşı etkilidir.

Hercai Menekşenin Kullanımı


Toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra 10 dakika kadar sıcak suda demlenerek hazırlanan çayı içilebilir. Süs bitkisi olarak kullanımı da oldukça yaygındır. Bitki çiçek açtığı sürece dal, yaprak, çiçek sapı ve çiçekleri toplanır. Kuru bir yerde özenle kurutulur.

Hercai menekşe yağı kullanıldığında saçın parlamasını sağlar, saça canlılık kazandırır. Ayrıca menekşe yağı, badem yağı ve yumurta sarısı ile birlikte kullanılarak saç dökülmesine karşı da kullanılabilir. 

Hercai Menekşe Çayı


Kusturucu etkisi için,  Hercai menekşe kökü kaynatılıp içilir. Kurutulmuş karışımdan 1 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 10-15 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyondan, günde üç kez birer bardak içilir.

Öksürük problemlerinde etkili bir tedavi unsuru olan Hercai menekşe, kekik ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

Kanı temizleyici özelliğinden yararlanabilmek için , Hercai menekşe, kantaron ve kekik ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk olarak içilmeye devam edilir.

Yazımızın sonuna gelirken , hercai menekşenin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkındaki derlediğimiz araştırmamızın sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu ümidediyor, sıradaki yazımızın dikkatinizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar diliyoruz.

Sıradaki makalemiz:  HEVLUMA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder