30 Ağustos 2014 Cumartesi

HevhulmaHevlumaının faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizin sizlerin yaraına olacağını umudederk, iyi okumalar dileriz. 

Hevhulma 

 

 


Hevhulma (Lythrum salicaria) : Yaz aylarında mor renkli çiçekler açan ve 2 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Ilıman iklim bitkisidir. Avrupa, Anadolu ve Gü­ney Asya’da yetişir.

Bileşiğinde, Glikozit, flavon, uçucu yağ, tanen ve sarı maddeler barındıramaktadır. Tanen ve pektin maddelerinden dolayı kabız, ayrıca damar büzücü etki sebebiyle basuru küçültmek için kullanılır.

Hevhulmanın Faydaları


Bakterileri öldürücü, kanamayı durdurucu ve idrar söktürücüdür. Damar büzücü özelliği ile kanamaları durdurucu etki göstererek basura karşı faydalı olur. Kabızlığı giderir. Ayrıca bağırsak iltihaplanmasına da iyi geldiği bilinmektedir
  • Kuvvet verici,
  • ishal kesici,
  • tifüs ve dizanteriye karşı Ülserde, burun kanamasında, kan dindirici,
  • basura ve egzamaya karşı kullanılır.
Bu bitki ayrıca kadınlarda vajinal akıntılarıda kesmektedir. Egzama sebebiyle parmak aralarında meydana gelen kaşıntıların tedavisinde de kullanılmaktadır. Regil kanamalarını durdurmada ve kanama düzensizliğinde etkilidir.

Hevhulma Nasıl Kullanılır


Çiçekler henüz tamamen açılmadan toplanarak, gölgeli ve havadar yerlerde kurutulur. Çiçekli dalları kurutulduktan sonra suyla lapa haline getirilerek basura karşı haricen kullanılır. Bitki taze yapraklarıyla birlikte sebze olarak tüketilebilir. Ayrıca, güzel bir süs bitkisidir.

Hevluma Çayı


1 bardak kaynar suya, 25 gr yaprak konur soğuduktan sonra yudum yudum içilerek tüketilir. Haşlanan suyundan çocuklara 10-15 damla verilir.

Haricen: Şeker hastalarında kaşıntı, ağrı ve acıyı giderici olarak kullanılır.500 gr suya, yaş veya kuru yaprak veya çiçek konur 5-10 dk kaynatılır, ılık hale gelince süzülür, bu su ile pansuman yapılır.

Yazımızın sizler için faydalı bir yazı olduğnu umuyor, sıradaki makalemizin dikkate değer bir yazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:   HİBİSKÜS

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder