30 Ağustos 2014 Cumartesi

Hibiskus


Bitkilerimiz.org olarak okurlarımız için özenle hazırladığımız, hibisküs bitkisinin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkındaki yazımızın sizler için faydalı olacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Hibisküs

 

Hibiskus (hibiscus sabdariffa), çöl ikliminde yetişen güzel çiçekleri olan bir çöl bitkisidir. Yoğun su tutma kapasitesinden dolayı çöl seyahatlerinde Sudam ve Cezayir çöllerindeki bedevi topluluklar tarafından susuzluk giderici içerek olarak tüketilmektedir.

Yüksek miktarda C vitamini içermektedir. Hibiskus bir demir deposudur, toprağın içerisinde bulunan demiri ve magnezyumu  emer ve bünyesinde depolar. Birkaç yıl sonra yetiştiği toprakta demir ve magnezyum kalmaz. Demiri azalmış veya tükenmek üzere olan toprakta yetişen hibiskus bitkisinin tıbbi amaçlı kullanılmasından pek fayda sağlanmaz. hasatı esnasında bu konuya dikkat edilmelidir.


Hibisküsün Faydaları

 
  • Ölü hücreleri yenileyicidir.
  •  Kandaki şekeri düzenler.
  • Yüksek tansiyonu olanlara iyi gelmektedir.
  • Grip ve öksürükte nefes açıcı olarak kullanılmaktadır.
  • Böbrek iltihabına iyi gelmektedir.
  • Kireçlenmeyi önleyicidir.
  • Bağırsaklarda oluşan gazın alınmasında etkilidir.
  • Şişkinlik şikâyeti çekenlerin yardımcısıdır.
  • Hibiskus iyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterol oranını düşürür.
  • Ayrıca grip ve boğaz yolu hastalıklarında öksürük sorununda nefes açıcı bitkisel kür olarak kullanılmaktadır.
 

Hibisküs Nasıl KullanılırÇiçekleri solduktan sonra kupa yaprakları tekrar kapanır ve kurumaya başlar bu zaman toplanır ve kurutulduktan sonra nemde uzak bir yerde porselen kablarda muhafaza edilir.


Hibiskus Kürü

 

Akciğer kanserine yakalanma riski taşıyanların hibiskus kürü ihmal etmemelerini, yılda en az üç-dört kez uygulamalı tıp çevrelerince önerilmektedir.

Akciğer kanserini önleyen bitkisel hibiskus kürü yaklaşık 150 ml (bir su bardağı) kaynamakta olan suya bir yemek kaşığı hibiskus bitkisi ilave edilir. Kısık ateşte üç dakika demlenir ve üçüncü dakikadan sonra ocağın altı kapatılarak ılıyıncaya kadar bekledilir. Ilıyınca süzülür.

 

Hibiskus Çayı

 

Soğuk algınlığında veya ateş düşürücü olarak yardımcıdır. Bu durumlarda, hibiskus bitki çayının günde bir-iki defa hazırlayıp içmek faydalıdır. Hibiskus bitki çayı hem antiseptik hem de antibakteriyeldir.

Ayrıca, akciğer kanserine yakalanmış hastaların da günde en az iki bardak hibiskus çayı içmelerinde çok büyük faydalar vardır. Ancak, günde üç bardağı geçmemelidir.

Bir kahve kaşığı ince kıyılmış, kurutulmuş hibiskus kupa yaprağı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynarsu doldurulduktan sonra 5-10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Makalemizn sonuna gelirken, hibisküs bitkisi hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makalemiz: HİDARTİS

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder