30 Ağustos 2014 Cumartesi

Hidrastis


Hidrastis bitkisinin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz yazımızın okurlarımız için faydalı olacağını umuyor, iyiokumalar diliyoruz.


 

Hidrastis

 

Hidrastis (Hydrastis canadensis); :Kuzey Amerika’da orman altlarında doğal olarak yetişir. Amerika ve Avrupa’da kültürü yapılmaktadır. İlkbahar 30 santimetreye ulaşabilen, el şeklinde parçalı yaprakları olan, yassı köklü bir bitkidir. Tabanında sarımsı kahverengi pulları olan, tüylü dik bir gövde verir.

Koyu yeşil yaprakları tüylerle kaplı, el biçimli ve damarlıdır. Çicekleri yeşilimsi beyaz, meyveleri ise koyu kırmızı, böğürtlene benzeyen tanelerdir. Ayrıca sinüsleri açmak için kullanılır.

Hidrastisin, köksapı buruk ve acıdır. Içinde hidrastin, hidrastinin gibi alkaloidler bulunur. Köksapından dokumaları safran rengine boyamakta kullanılan sarı bir sıvı elde edilir. Berberin başta olmak üzere, hidrastin ve kanadin alkaloitlerini içerir. Altın mühür olarak da bilinir.

İçerinde,  Berberin başta olmak üzere, hidrastin ve kanadin alkaloitlerini barındırmaktadır. Bu özellikleri sayesinde, Damar büzücü olarak, haricen kan dindirici etkisi için kullanılır. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde de kullanılmaması tavsiye edilir!


Hidrastisin FaydalarıHidrastis, bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikrop öldürücüdür. Mantar şikayetlerini gidermeye yardımcı olur. Antibiyotik ve anti bakteriyel etkileri ile özellikle mikrobik göz hastalıklarında faydalıdır.
  • Kanamayı durdurucu etkilere sahiptir.
  • Hazımsızlık, gastrit, kolit ve ülser şikayetlerini azaltır.
  • Kaşıntı ve egzama gibi cilt sorunlarına karşı kullanılır.
 

Hidrastis Nasıl KullanılırHidrastis bitkisinin kök ve kök sapları kaynar suda demlenerek dahili ya da harici olarak kullanılır. Fazla miktarlarda ve uzun süreli kullanımdan kaçınmak gerekir.

Bir bardak kaynar su içerisine atılan bir tatlı kaşığı Hidrastis bitkisi, bu ölçülerde demlenerek günde dört sefer içilebilir.

Yazımızın sonuna gelirken, Hidrastis bitkisinin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz çalışlmamızın sizler için faydalı olduğunu umudediyor, bir sonraki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak ister okumanızı tavsiye ederiz.

Sıradaki makale: HİNDİBA OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder