30 Ağustos 2014 Cumartesi

Hindiba


Hindiba otunun faydaları ve kullanım yöntemlerini bitkilerimiz.org okurları için özenle hazırlayıp, siz değerli okuyucularımızı beğenisine sunarken faydalı olacağı kanaatindeyiz. İyi okumalar dileriz. 

 

Hindiba

 

Hindiba (Cichorium endivia) , papatyagiller (Asteraceae) familyasından, sebze olarak yararlanılan bir yıllık bitki türü. Her tür toprakta yetişebilir.

Yüksekliği 50-100 cm arasında değişir; parçalı yaprakları ve açık mavi renkli çiçekleri vardir. Hindibanın yapraklarında inülin ve birtakım şekerler, köklerinde inülin, şeker ve intybus adlı madde bulunur.

Türkiye’de yaygın olarak yabani hindibanın yaprakları ilkbaharda toplanarak şifalı ot ve sebze olarak tüketilir. Bu yapraklar “Hindiba” ve “Radika” olarak bilinir. Mısır ve Endonezya kökenli olduğu sanılan bitkinin, 16. yüzyıldan bu yana Avrupa’da tarımı yapılmaktadır.  Hindiba cinsinden bir diğer bitki türü olan kara hindiba (Cichorium intybus) ile yakın akrabadır.

Hindibanın yapraklarında inülin ve birtakım şekerler, köklerinde inülin, şeker ve intybus adlı madde bulunur.

Hindiba, serbest radikalleri ( ki kansere çok yol açan maddelerdir)  azaltan C vitamini gibi antioksidanlar bakımından zengindir ve böylece kanser riskini azaltır. Ayrıca vücudu arındırır böylece kanserden korunmaya yardım eder.


Hindibanın Faydaları

 
  • Hindiba, genel anlamda böbreklerin ve karaciğerin çalışma kapasitesini fevkalade yükseltir.
  • Ayrıca, safrakesesi taşlarının oluşumunu ve irileşmesini önler.
  • Oluşmuş olan taşları eritemez, ama ağrıları ve öteki rahatsızlıkları azaltabilir.
  • Hindibanın diyabete, idrar yolları hastalıklarına, sivilceye, sarılığa, kansere ve anemiye iyi gelmesi sağlığa faydalarıdır.
  • Hindiba suyu pankreastaki ensülin üretimini arttırır ve böylece şeker seviyesini düşük tutarak diyabet hastalarına yardım eder.
  • Ayrıca kemik sağlığı, cilt bakımı ve zayıflamak için yararlıdır.

Hindiba sütü diye de bilinen hindibanın özsuyu haşarat ve mantar öldürücü özelliklere sahip yüksek alkali ve antiseptik olduğu için mikrobik ve mantar enfeksiyonlarının sebep olduğu cilt hastalıklarının tedavisinde kullanışlıdır.


Hindibanın Kullanımı


Hindibanın saplar çiçekleri ile birlikte yıkandıktan sonra çiçekler koparılır ve saplar yavaş yavaş çiğnenir. Tadı acımsı, gevrek ve suludur. Kıvırcık salatanın tadını andırır. Günde 5-6 çiçek sapı yenebilir.

Dikkat: 
Bu özsuyu kullanılırken gözle temastan kaçınılmalıdır. Bu özsuyu kaşıntı, saçkıran, egzama vb. şeylere tereddütsüz uygulanabilir. Hindiba suyu acımsıdır ve bütün acı maddeler gibi kandaki şeker seviyesini etkileyici biçimde azaltır.

 

Hindiba çayı

 

Kuru kök parçalarından 2-3 tatlı kaşığı alınıp suda kaynama noktasına kadar ısıtılıp sonra ateş kısılarak 15-20 dakika daha ısıtma sürdürülür. Bu şekilde hazırlanmış olan dekoksiyondan günde iki kez birer bardak içilebilir.

 

Hindiba Salatası

 

Bitki ayıklanıp yıkandıktan sonra, bir süre de sirkeli suda bekletilerek iyice temizlenmelidir. Bütün veya kıyılmış yapraklar, üstüne zeytinyağı ve limon eklenerek, yemeklerden önce yenir. Hafif acımsı bir tadı vardır, ama kesinlikle rahatsız edici değildir.

Yazımızın sonuna gelirke , Hindiba otunun faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz yazımızın sizler için faydalı olduğunu ümidediyor, sıradaki yazımızın dikkatinizi çekeceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ederiz.

Sıradaki yazımız: : HODAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder