30 Ağustos 2014 Cumartesi

Horasani


Horasani bitkisinin faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için itinayla hazırladık. Yazımız umuyoruz ki okjuyucularımız için faydalı olur. İyi okumalar diler yazımızın sonunda fikirlerinizi biimle paylaşmanın öneminin altını çizmek isteriz.

 

Horasani

 

Horasani Bitkisi (Artemisia cina): Bileşikgiller familyasından “Compositae”nin açılmamış çiçekleridir. 60 cm’ye kadar uzayabilen, kısmen otsu bir bitkidir. Yaz aylarında sarımsı çiçekler açan, çalı görümündedir.

Halep, Türkistan, Buhara ve Volga nehri etrafında yetişir. Hekimlikte sarımtırak esmer renkli ve küçük tohuma benzer çiçek başları ile diğer kısımları kullanılır. Kokusu anasona benzer. Tadı acı ve yakıcıdır.

Reçine, uçucu yağ, santonin ve artemisin taşımaktadır. Etkili maddesi Santonin’dir. Birleşikgillerden olan ve  çok acı, kokulu bir madde olan santonin özellikle antibakteriyel yapısıyla bagırsak enfeksiyonları ve parazitlerinin düşürülmesinde tedavi unsuru ile öne çıkmaktadır.

Horasaninin Faydaları


Safra kesesi çalışmasını dolayısıyla safra akımını hızlandırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı ve mide salgısını arttırdığından mide suyu azlığı ile seyreden tipte gastritlerde fayda sağlayıcı rol oynar
  • İştah açar.
  • Bağırsak gazlarını giderir ve sindirimi kolaylaştırır.
  • Zindelik verir ve cinsel isteği arttırır.
  • Saç dökülmesini azaltıcı etkilere de sahiptir.
Bağırsak solucanlarını felç ederek düşürmeye yardımcı olur. Felç olan bağırsak solucanlarını düşürmek için müshil etkili bitki ya da ilaçlarla birlikte kullanmak daha faydalıdır.

Horasani Nasıl Kullanılır


Çiçekleri tomurcuk halindeyken toplandıktan sonra suda kaynatılarak ya da toz heline getirilip bal ile karıştırılarak kullanılır.
dikkat:
Zehirli bir bitki olduğu için uzman kontrolünde ya da hazır ürünler şeklinde kullanılması gerekir!

Horasani Çayı


10 gram horasani tohumu 1 litre kaynar su konularak, 10 ile 15 dakika bekletilip demlendikten sonra günde üç kez olmak üzere birer bardak tüketilir ve buna üç gün devam edilir.

Horosani Macunu


30 gram bala 3 gram horasani konup iyice karıştırılır, üç gün kahvaltıdan sonra birer çay kaşığı yenir. Büyükler için bu doz üç katı olarak tüketilir.

Yazımızın sonuna gelirken ,  Horasani bitkisinin faydaları ve kullanım yöntemlerinideğerlendirdiğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor, sıradaki makalemizin dikkate değer oldununda altını çizmek istiyoruz.

Sıradaki makale: HÜNNAP AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder