30 Ağustos 2014 Cumartesi

Hünnap ağacı


Bu yazımızda, hünnap ağacının faydaları ve kullanım yöntemlerini bitkilerimiz.org okurları için özenle hazırlanmıştır. İyi okumalar. 
 

Hünnap Ağacı

 

Hünnap (Ziziphus zizyphus) , cehrigiller familyasından bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç türüdür.

Hünnap, sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklüğündedir. İlk başlarda yeşil iken olgunlaştıkça kırmızıya ve siyah-mor renge döner. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kısım) kopartıldığında elmadaki gibi sert ve beyaza yakındır. Ancak birkaç saat içinde sarılaşır ve yumuşar. Birkaç gün içinde kabuğu da buruşur. Pulpa, tatlı lezzetlidir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabanî olarak da bulunur.

Meyvelerinde şeker, tanin ve müsilajlı (eksopolisakkarid) maddeler bulunmaktadır. İçeriğinde niacin, riboflavin, tiamin ağır konsantrasyonları ve A vitamini iki türüde mevcutken,   C vitamini bakımından oldukça zengindir.

Mineraller açısından ise; ; kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko içerir. Bu yapısıyla , özellikle damar sağlığı açısından tıbben önerilen bir bitkidir.

Hünnapın Faydaları


Meyvesi; aspirin gibi, ateşi düşürüp ağrı ve stresi azaltmakla birlikte, güçlü bir zihinsel yorgunluk, fiziksel güçsüzlük veya ağrı kaynaklı uykusuzluk durumlarında önerilir.
  • Göğüs ağrılarına birebir gelir.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır vücutta biriken ödemi yok eder.
  • Böbrek hastaları tuz yemeyi azaltarak hünnap meyvesini yerlerde idrar söktürürcü özelliği vardır.
  • Boğaz ağrıları ve öksürük gibi şikayetlerde içilen hünnap çayı son derece faydalıdır.
Bagırsak problemi yaşayan insanlar hünnap çayı tükettiği taktirde, ishal iste ise ishalini keser, kabız ise kabızlığını yok eder. Astım ve solunum sistemi hastalarına çok faydalıdır.

Hünnap Nasıl Kullanılır

 

Sonbahar aylarında olgunlaşan meyveleri toplanılarak güneşte kurutulu. Güneşte kurutulan olgun meyveler çerez olarak çay ile tüketilebilir. Geleneksel tıpta da kullanılmaktadır.

 

Hünnap Meyvesi

 

Hünnap meyvesi, guanozin siklik monofosfat (cGMP) ve siklik AMP (cAMP), hücresel düzeyde vücut için haberci olarak hareket en yüksek konsantrasyon içerir.

Meyvesi; aspirin gibi, ateşi düşürüp ağrı ve stresi azaltmada ve güçlü bir zihinsel yorgunluk, fiziksel güçsüzlük veya ağrı kaynaklı uykusuzluk durumlarında önerilir.

 

Hünnap Çayı

 

Güneşte kurutulan olgun meyveler çerez olarak çay ile tüketilebilir. Ayrıca kaynatılıp içilmekte ve reçeli yapılmaktadır. Bitkisel ilaç olarak da kullanılmaktadır.

Çay olarak bronşit, astım, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır.4 bardak süte 30-60 gr. meyve konularak 15-20 dakika kaynatılır. Günde 4 kere 1′er bardak içilir.

Yazımızn sonuna gelirken, hünnap ağacının faydaları ve kullanım yöntemlerinin değerlendirildiği makalemizin sizler için faydalalı oduğunu ümidediyor, bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz.

Sıradaki makalemiz: HURMA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder